YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin verdiği hiçbir sözü tutmadı
Putin verdiği hiçbir sözü tutmadı
30 Kasım 2015 15:05
Rusya, "ılımlı muhalifleri hedef alan saldırılara son verme" sözüne rağmen, İdlib'te ılımlı muhaliflerin kontrolünde bulunan ve sivil halkın yaşadığı bölgelere saldırmaya devam ediyor.

Putin, Hollande ile 27 Kasım'da Kremlin'de yaptığı görüşmede bölge ülkeleriyle, ılımlı muhaliflerin hangi bölgelerde bulunduğu konusunda irtibat kurma kararı alındığını ve Rus hava kuvvetlerinin o bölgelere operasyon yapmayacağını ifade etmişti. Ancak görüşmenin gerçekleştiği cuma gününden bu yana Rusya, İdlib'te ılımlı muhaliflerin kontrolünde olan ve sivillerin yaşadığı 9 noktaya saldırı düzenledi.

Esed rejiminin karadan ve Rus ordusuna ait savaş uçaklarının havadan destek verdiği operasyonda önceki gün, Suriye'nin Türkiye sınırına yakın İdlib'e bağlı Salkin, Sarmada, Dana, kasabalarıyla, Taftanaz, Eriha, Cebel ez-Zaviye, Kansafra, Cisr eş-Şuğur beldeleri hedef alındı. İdlib'in Sarakib bölgesinde günde 40 bin sivil için ekmek üreten fırın da ertesi gün düzenlenen saldırıda hasar gördü.

26 Kasım'da da Rus savaş uçakları Azez'de yardım TIR'larını hedef almış, saldırıda 7 kişi ölmüş, 10 kişi de yaralanmış, 20 TIR yanarak kullanılmaz hale gelmişti.

Rusya'nın 30 Eylül'den bu yana Suriye'de "terörle mücadele" iddiasıyla düzenlediği hava saldırıları, DAEŞ unsurlarından çok, ılımlı muhalifleri ve bu grupların kontrolündeki bölgelerde yaşayan sivil halkı hedef aldı.

Rus Savunma Bakanlığı, 4 Kasım'da yaptığı açıklamada 30 Eylül'den bu yana Suriye'de düzenlediği hava operasyonlarında toplam bin 631 uçuş gerçekleştirildiğini ve 2 bin 84 hedefin vurulduğunu belirtmişti. Bakanlığın 20 Kasım'da yaptığı açıklamada ise son 24 saatte 190 DAEŞ hedefinin vurulduğu iddia edilmişti.

Ancak açıklamaların aksine, Rus hava saldırıları ekim ayında, İdlib, Hama, Humus, Halep'in kuzeyine yoğunlaşmıştı. Ekimin ikinci yarısından itibaren ve kasım ayı boyunca saldırılar, Halep'in güneyi ve kuzeyi, İdlib'in güneyi ile Lazkiye kırsalında Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Bayırbucak bölgesinde muhaliflerin elindeki bölgeleri hedef aldı.

Son iki haftadır İdlib'in güneyindeki Maaret el-Numan ilçesi, sıklıkla Rus bombardımanı altında kaldı ve onlarca sivil hayatını kaybetti. Halep'in kuzeyinde sivillerin yaşadığı Kafr Hamra bölgesi ile güneyindeki el-Hadır beldesi de bu ay boyunca Rus saldırıların hedefi oldu.

Rus ve Esed güçlerinin saldırıları, üç haftadır özellikle Bayırbucak bölgesini hedef alıyor. Bölgede rejim güçleri ve Türkmen birlikler arasındaki çatışmaları "koordine ettiği" bilinen Rusya, Türkmendağı'na Akdeniz'deki savaş gemilerinden attıkları füzelerle de müdahalede bulunuyor.

 

Ruslara yakışmadı
 // egenc
Ben bu beyde karakter olduğunu zannederdim. Şu birkaç günde yüzlerce yalan ürettiler. Tavrını bir süper güç olduğunu tahmin ettiğim Ruslara yakıştıramadım....
30 Kasım 2015 Pazartesi 15:33
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler