YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin ve Obama bir araya geldi
Putin ve Obama bir araya geldi
10 Kasım 2014 17:36
Çin'in başkenti Pekin'de devam eden Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği zirvesi yine çok önemli bir görüşmeye sahne oldu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Barack Obama kısa da olsa aralarında bir konuşma gerçekleşti.

Kommersant gazetesinde yer alan habere göre, Vladimir Putin ve Barack Obama'nın Rus liderin resim çekinme törenine birkaç dakika geç kaldıktan sonra Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği liderlerinin bulunduğu odaya girdiği zaman buluştukları belirtildi.

Gazetede yer alan haberde, "İlk olarak Obama Putin'i gördü ve el salladı. Vladimir Putin Obama'nın yanına giderek selamlaştı. Daha sonra iki ülke lideri konuşmaya başladılar. 7-8 dakikalık konuşmadan sonra Putin ve Obama törene katıldılar" ifadeleri yer aldı.

Putin: Pasifik Kıyıları ile işbirliği Rusya için büyük önem taşıyor Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pasifik Kıyıları ülkeleri ile işbirliğinin Rusya'nın stratejik önceliği olduğunu, Moskova'nın bu bölgedeki partnerlerle olumlu ve faydalı ilişkilerine büyük önem verdiğini bildirdi.

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği zirvesinin açılışında konuşma yapan Putin, "Rusya için Pasifik Kıyıları ülkeleri ile işbirliği stratejik açıdan önceliklidir. Bölgedeki ülkelerin çoğuyla olumlu ve faydalı ilişkilerimiz bizim için büyük önem taşıyor" diye konuştu.

Moskova için bu ilişkinin çok önemli olduğunu, ikili ve çok taraflı işbirliğinin gelişmesi için elinden gelen herşeyi yapmaya hazır olduğunu belirten Putin, "Pasifik Kıyıları'nın birçok ülkesinin gelişim şeklinin rekabet gücüne sahip olmanın başarılı bir örneği olarak görüyoruz. Onlar yenilikçi teknoloji sektöründe önemli bir pozisyona geldiler, finans ve yatırım kaynaklarına sahipler. Son yıllardaki olumsuz global eğilim şartlarında bile artış göstermeyi başarıyorlar" dedi. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler