YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin Ukrayna'nın biriken gaz borcundan kaygılı
Putin Ukrayna'nın biriken gaz borcundan kaygılı
10 Nisan 2014 18:47
Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Rusya'dan gaz satın alan ülke liderlerine, Ukrayna'nın gaz borcunun kritik seviyeye ulaşmasından duyduğu endişeleri içeren bir mektup gönderdiği bildirildi.

Rus resmi haber ajansı İtar-Tass'ın, Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Pekov'a dayandırdığı habere göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın gaz borcunun giderek artması nedeniyle Rusya'dan gaz satın alan ülke liderlerine mektup gönderdi.

Peskov, açıklamasında, "Putin imzalı bir mektup, diplomatik kanallarla Doğu ve Batı Avrupa ülkeleri liderlerine iletildi, bir kopyası da Bürüksel'e gönderildi. Putin, bu mektupta, Ukrayna'nın Rus gazına biriken borcunun kritik seviye ulaşmasından dolayı oluşan endişelerini ifade ediyor" dedi.

Mektupta, söz konusu durumun çözümü adına Kremlin'in tekliflerinin de yer aldığını ifade eden Peskov, "Ancak bunu şimdilik açıklamıyoruz. Mektup gereken önlemlerin alınması için gönderildi, çünkü durum aciliyet arz ediyor" diye konuştu.

Başbakan Dmitriy Medvedev de Putin ile kabine üyelerinin katıldığı toplantıda,  Ukrayna'nın Rusya'ya, çoğunluğu gaz satışı olmak üzere 16,6 milyar dolar borcu olduğunu söylemişti.

Ukrayna ile imzalanan gaz satış anlaşması gereği, dönem taksitlerinin yatırılması şartıyla avans sisteminde çalıştıklarını belirten Medvedev, Ukrayna'nın anlaşma şartlarına uymadığını ve Gazprom'un ön ödemeli sisteme geçme hakkına sahip olduğunu kaydetmişti.

Putin ise Ukrayna ile bu konuda ilave görüşmeler yapılmadan, mevcut sistemle gaz satışına devam edilmesini istemişti.

"Ukrayna topraklarında askeri faaliyetimiz yok"

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç ise Dışişleri Bakanlığı internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, Kiev yönetiminin, Rus ordusunun Ukrayna topraklarında faaliyet gösterdiği yönünde oluşan kaygıları gidermek için Hollandalı yetkililere yaptığı daveti değerlendirdi.

Dışişleri Sözcüsü, "Altını çizmek isterim ki Rusya, Ukrayna topraklarında herhangi bir askeri faaliyet yürütmüyor. Bu nedenle ziyaret edilecek bölgeyi ne kadar genişletirlerse genişletsinler, bu yönde hiçbir bulguya rastlamayacaklar" ifadelerini kullandı.

Kiev yönetiminin, "askeri hareketlilik" açıklamasıyla Kırım'ı kastetmiş olabileceği yorumunu yapan Lukaşeviç, "Kırım'da gerçekten Ukrayna'ya ait gemi, envarter ve teçhizatın iadesinden dolayı askeri bir hareketlilik söz konusu" değerlendirmesinde bulundu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler