YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin, Sisi‘ye Türkiye‘yi örnek gösterdi
Putin, Sisi‘ye Türkiye‘yi örnek gösterdi
13 Şubat 2014 23:00
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’ye giden 4 milyon Rus turist sayısının önemli bölümünün Soçi’ye yönlendirilmesini ve bunun için yeni olumlu koşulların oluşturulmasını istedi.

Rusya'nın Karadeniz kıyısı Soçi kentinde 2014 Kış Olimpiyat Oyunları'na hazırlık ve gerçekleştirilmesinden sorumlu Toplumsal Konsey temsilcileriyle bir araya gelen Vladimir Putin, bölgenin kalkınması açısından olimpiyatın önemine değindi.

1980'li yılların sonunda SSCB döneminde bölgeyle ilgili planlanan projelerin çoğunun bugün yapıldığını ifade eden Putin, "SSCB bile bu projeyi gerçekleştiremedi. Biz bunu bugün yaptık ve defalarca şunu ifade ettim: Olimpiyat oyunları, Büyük Soçi'nin kalkınması için gerekli kaynakların aktarılması açısından bir vesile." dedi.

Bölgede çok sayıda otelin yapıldığını kaydeden Rusya Devlet Başkanı, bölgede otel hizmetinin uluslar arası ve Avrupa düzeyinde olduğuna işaret etti. Turistlerin bölgeye yönelmesi için koşulların oluşturulduğunu kaydeden Putin, "Geçen yıl Rus turistler rekor sayıda Türkiye'yi ziyaret etti, 4 milyon kişi. Tabii ki bu Mısır dahil, Orta Doğu'da yaşanan olaylarla ilgili. Şunu kastediyorum, orada turist sayısının azalmasının muhtemelen nedeni var, insanlar oraya gitmekten endişe ediyor." dedi.

"Tanrı'ya şükür Türkiye'de istikrarlı durum var"

Türkiye ile duruma da değinen Putin, "Türkiye'de ise Tanrı'ya şükür istikrarlı durum var. Ama ekonomik yöntemlerle bu akımın önemli bir kısmını yeniden yönlendirmek isterdik. İdari şekilde değil, bir yere baskı yapmakla ve bırakmamakla değil. İşte öncelikle Rus vatandaşlarının kendi topraklarında tatil yapması için daha olumlu yeni koşulları oluşturmak yoluyla yapılmalı." önerisinde bulundu.

 

SABAH

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler