YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin sigarayı yasakladı
Putin sigarayı yasakladı
25 Şubat 2013 12:30
Rusya Devlet Başkanı Vladimir, kamuya açık alanlarda sigara içilmesini yasakladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kanundaki yeni düzenlemeyi imzalamasının ardından halkının yüzde 40'ı gibi büyük bir oranının sigara kullandığı bilinen Rusya'da kamuya ait ortak alanlarda artık sigara içilmeyecek.

Rusya'da kanuna girecek yeni düzenlemeyle artık halka açık ortak kullanım alanlarında sigara içmek yasak olacak. Yeni yasaya göre restoranlarda, uzun hatlı tren yolculuklarında ve apartman hollerinde sigara içilmeyecek.

Rusya Hükümeti, sigara yasağını halk sağlığını düzeltmek ve korumak adına bir mihenk taşı olarak görüyor. Parlamento sigara kullanımında sınırlandırmalar getiren yeni yasayı Şubat ayının başında geçirirken yalnız bir kişinin sigara yasağına karşı olumsuz oy kullandığı bildirildi.

Yeni yasa Putin'in imzasının ardından 'Halkın pasif içicilikten kurtarılarak sağlığının korunması adına' 1 Haziran'da yürürlüğe konacak. Sigara yasağının şu an için istasyon, havaalanı, metro girişlerinden 15 metre mesafe ile; çalışma alanları; apartman girişleri; çocuk oyun alanları ve plajlarda geçerli olacağı bildirildi. İlerleyen zamanlarda bu kriterlerde değişiklik yapılmasının muhtemel olduğu da alınan bilgiler arasında. Buna mukabil 1 yıl sonra da sigaranın uzak yol trenleri ve gemileri ile otel, bar, restoran, kafe, market gibi yerlerde de yasaklanması planlanıyor.

Hükümet tarafından sigara fiyatlarına kota koyulması ve sigara satış yerleri ile reklamlarının da kısıtlanması planlanıyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2011 yılında Rusya'da yayımlanan rapora göre 2010 senesinde Rusya'da satılan en ucuz sigara paketi 0,27 iken popüler Batı sigaralarının paketi ise 1,2 Euro idi.

Rusların dünyadaki en çok sigara kullanan milletlerden biri olduğu biliniyor. Rusya'da her 10 kişiden en az 4'ü sigara kullanıyor. Yasağın sigara tiryakilerinde nasıl bir tepkiye yol açacağı da ayrıca merak ediliyor.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler