YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin, Obama ile görüştü
Putin, Obama ile görüştü
23 Haziran 2014 23:29
Rusya Devlet Başkanı Putin’in, ABD Başkanı Obama ile yaptığı telefon görüşmesinde, Ukrayna’da çatışan taraflar arasında doğrudan görüşmeler yapılmasını istediği bildirildi.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Barack Obama telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Putin, görüşmede Ukrayna’nın doğusundaki durumu normalleştirmek için "çatışmaları etkili bir şekilde durdurmanın ve ihtilaflı taraflar arasında doğrudan görüşmeler başlatılmasının gerektiğinin" altını çizdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest ise günlük basın toplantısında, Obama’nın görüşmede Putin’e, “Ukrayna’yı daha fazla istikrarsızlaştıran ayrılıkçı ve militanları desteklemeye devam etmek ve sınır ötesine silah ve materyal tedarikine müsaade etmek yerine barışı desteklemesi çağrısında bulunduğunu” söyledi.

Earnest, Obama’nın, Putin’den, kişisel olarak, doğu Ukrayna’da istikrar ve barışı teşvik etmek için etkisini kullanmasını istediğini aktardı.

Ukrayna’da diplomatik çözümün hala mümkün olduğuna inandıklarını belirten Earnest, ancak Rusya’nın tansiyonu azaltıcı somut adımlar atmaması halinde ilave bedellerle yüz yüze kalacağını bildirdi.

Ateşkes 31 kez ihlal edildi

Öte yandan, Ukrayna Devlet Başkanlığı sitesinden yapılan açıklamaya göre, Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonla görüştü.

Ülkesinin doğusundaki gelişmelere yönelik bilgi veren Poroşenko, ilan edilen ateşkese rağmen Rus yanlısı ayrılıkçıların silah bırakmadığını, ordunun kontrolündeki bölgelere saldırılarını sürdürdüğünü belirtti.

"Son 24 saat içinde, teröristler Ukraynalı askerlerin bulunduğu bölgeleri 9 kez bombaladı. Militanlar ateşkesi 31 defa ihlal etti" ifadesini kullanan Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, ateşkes koşullarını kabul etmeyen ayrılıkçıların liderlerinin yaşananlarda sorumluluğunun bulunduğunu bildirdi.

Üçlü temas grubunun çalışmalarının da ele alındığı görüşmede Merkel ise barış planına desteğini dile getirdi. Görüşmede Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in Kiev'e yapacağı ziyaret de gündeme geldi.

 

AA

Etiketler: , , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler