YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin Merkel'i yerinden etmeye çalışıyor
NATO Stratejik İletişim Mükemmeliyet Merkezi Direktörü Sarts, Rusya'nın Almanya'da Merkel'e karşı "ortalığı karıştırmaya çalıştığına" dair kanıtlar bulunduğunu söyledi.
Putin Merkel'i yerinden etmeye çalışıyor
06 Mart 2016 / 20:39 Güncelleme: 06 Mart 2016 / 21:35

Rusya'nın, Avrupa'daki sığınmacı krizine yönelik öfkeyi artırarak Almanya Başbakanı Angela Merkel'i yerinden etmeye çalıştığı öne sürüldü.

İngiliz Observer gazetesine konuşan NATO'nun stratejik iletişim konusundaki en üst düzey yetkilisi, Letonya'da bulunan Stratejik İletişim Mükemmeliyet Merkezi Direktörü Janis Sarts, Rusya'nın Avrupa'daki aşırıcı güçlere fon sağladığının bilindiğini ve Rusya'nın Almanya'da Merkel'e karşı "ortalığı karıştırmaya çalıştığına" dair kanıtlar bulunduğunu söyledi.

NATO'nun sözcüsü olarak değil, ancak bir bilirkişi olarak konuştuğunu belirten Sarts, "Rusya, kontrol edilebilecek bir ağ kuruyor. Almanya'da bunu, meşru sığınmacı konusuyla birlikte siyasi süreçlerin altını ciddi şekilde oymak için kullanıyor. 

Angela Merkel, Rusya'ya karşı yaptırımlar uygulanmasının güçlü bir savunucusu. Bunu Almanya'ya ceza vermek için yapıyorsa tamam ama mevcut sorunların üzerine ekleme yaparak, Almanya'da bir siyasi değişim ivmesi için de deniyor" ifadelerini kullandı.

Sarts, Rusya'yı kastederek, "Etkisiyle liderlikte bir değişiklik sağlayıp sağlayamayacaklarını test ediyor. Rus sözcüleri, sosyal medyayı kullanarak, mevcut fay hatlarını genişletmeye çalışıyor. Aşırı sağ söylemden istifade ediyor" dedi.

Rusya'nın Avrupa'daki aşırıcı güçlere sağladığını fonun izlerinin sürülmesinin kolay olduğunu dile getirerek, Rusya'nın "Almanya'da ortalığı karıştırma" planı fark edilince durumun önlendiğini kaydetti. 
Birçok ülkenin Putin'in propaganda savaşına göz yumduğunu ifade eden Sarts, "Bunu Almanya'da gördük. En iyi yanlış bilgilendirme şekli muhatabınız fark etmezse mümkün olur. 

Bu, en etkin yoldur. Birçok ülkenin bu durumu farketmediğini ya da farketmek istemediğini görüyoruz" diye konuştu.


AA

 // Osmanlı ruhu
Eee her firavunun bi musa sı olacak senelik dörtyüzmilyar euro fazla veren bütçesinden terör örgütlerine pay ayıran melek yüzlü şeytan. Birileri degelip seni karıştıracak . Allah şaşmaz adalet ve intikam sahibidir....
07 Mart 2016 09:01
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler