YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin: "İran’la anlaşmalar bölgede istikrar sağlayacaktır"
Putin: "İran’la anlaşmalar bölgede istikrar sağlayacaktır"
27 Kasım 2013 00:12
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Tahran yönetimiyle İran’ın nükleer programına ilişkin varılan anlaşmaların Ortadoğu’da istikrarın sağlanmasına katkıda bulunacağını söyledi

Rusya Devlet Başkanı Putin, İtalya’nın Trieste kentinde İtalyan Başbakan Enrico Letta ile bir araya geldi. İki lider, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Ukrayna’nın AB ile imzalamayı düşündüğü ticaret anlaşmasını değerlendiren Putin, Rus hükümetinin, bu anlaşmanın potansiyel sonuçları konusunda duyduğu endişeler sebebiyle AB tarafından eleştirilmemesi gerektiğini söyleyerek, bu tarz bir anlaşmanın Rusya’nın AB mallarıyla dolup taşmasına sebep olacağına işaret etti.

Putin ayrıca Kiev yönetimini AB ile ticaret anlaşması imzalamamaya ikna etmek amacıyla Ukrayna ile Gazprom arasındaki yüksek maliyetli gaz tedarik anlaşmasının revize edilmesinin Rusya gündemine gelmediğini belirtti. Rus lider, “Gazprom ve Ukrayna’nın Naftogaz şirketleri arasında 2019 yılına kadar imzalanmış bir anlaşma var ve bu anlaşmanın revize edilmesi konusunu tartışmadık” dedi.

İran’ın nükleer programına da değinen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Tahran yönetimiyle varılan anlaşmaların bölgede istikrarın sağlanmasına katkı sağlayacağını ifade ederek, “İran’ın nükleer programı üzerinde bir çözüme ulaşmak, İsrail de dahil olmak üzere bütün Ortadoğu’nun güvenliği ve istikrarı üzerinde olumlu bir etki oluşturacaktır” diye konuştu.

Anlaşmaları desteklediğini dile getiren İtalyan Başbakan Enrico Letta da, “Nükleer enerji alanında elde edilecek sonuçların İran’ın uluslararası toplum ile ilişkilerinde yeni bir sayfa açmasına olanak sağlamasını umuyoruz. Bu alanda Rusya’yla ortaklaşa bir şekilde çalışmalar yürütmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler