YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin dünyayı bu yalanlarla oyalıyor!
Putin dünyayı bu yalanlarla oyalıyor!
16 Nisan 2014 23:45
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'daki siyasi krizden faydalanarak Kırım'ı ilhak etti.

Ukrayna'nın doğu sınırına askeri yığınak yapan Putin, Kiev'deki siyasi krizin baş sorumlusunun Batılı ülkeler olduğunu iddia ediyor. Putin, bu hafta içerisinde ABD Başkanı Obama ve Almanya Başbakanı Merkel'le yaptığı telefon görüşmelerinde de, Batı'yı eleştirdi ve "Ukrayna'da iç savaş çıkar" uyarısı yaptı.

Moskova günahsız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün ABD Başkanı Barack Obama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'le telefon görüşmesi yaptı. Ukrayna'nın doğusunda hükümet binalarını ele geçiren militanların Rusya'dan destek aldığı iddialarını Putin şiddetle reddetti ve bunların spekülasyondan öteye gitmediğini söyledi.

Oysa gerçekte, Batı istihbarat örgütleri, Rus yanlısı milislerin, Moskova'dan asker, para, askeri teçhizat ve emir aldıklarını gösteren yüzlerce telefon  ve telsiz görüşmesi olduğunu iddia ediyor.

Sınırdan askerleri çekme

Putin bu ay başında Almanya Başbakanı Angela Merkel'le yaptığı telefon görüşmesinde, Rus askerlerini Ukrayna sınırından çekme sözü verdi. Putin, sözünü yerine getirmek için bazı askeri birlikleri kısa süreliğine çekti. Ancak daha sonra Ukrayna'nın doğu sınırına 50 bin asker yığdı. NATO, Rus askelerinin Ukrayna sınırında konuşlandığını gösteren uydu fotoğraflarını yayınladı. Putin ise, söz konusu görüntülerin eski olduğunu ileri sürdü.

Rusya faşistlerle mücadele ediyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'nın Ukrayna'da faşistlerle mücadele ettiğini ileri sürüyor. Rusya'nın Kırımı işgali sırasında bölgedeki Rus yanlısı milisler, İkinci Dünya Savaşı'nda Nazilere karşı verilen savaşın sembolü olan "siyah-sarı" Aziz Georg bandı taktılar.

Doğu Ukrayna Batı'yı sevmiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusunda yaşayan halkın Batı'yı sevmediğini ve Batı ile ilişkilerin geliştirilmesine karşı çıktığını iddia ediyor. Ancak yapılan kamuoyu araştırmaları Putin'in iddialarının tam tersini gösteriyor. Ukrayna'nın doğusunda yaşayan halk da, Batı ile güçlü ilişkilerden yana. Ukrayna'nın azledilen Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç bile AB ile anlaşmaya çok yakındı. Ancak Putin'in baskısı sonrası geri adım atmak zorunda kaldı. Moskova'nın baskısı sonrası Kiev'de aylarca sürecek olan gösteriler başladı.

Diyaloga hazırım

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Obama ve diğer Batı liderleriyle yaptığı görüşmelerde, Ukrayna'daki siyasi krizi sona erdirmek için diyalog önerisinde bulunuyor. Ancak bu şimdiye kadar gerçekleşmedi. Yarın Cenevre'de ABD, AB, Rusya ve Ukraynalı yetkilerin katılacağı dörtlü bir toplantı yapılacak. Ancak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'nın operasyon düzenlemesi halinde, toplantıya katılmayacakları uyarısında bulundu.

'Ukrayna'daki Ruslar sokakta' iddiası

Rus televizyonları, Ukrayna'da yaşayan Rus kökenlilerin sokaklarda olduğunu ve büyük eylemler yaptığını iddia ediyor. Ancak bu iddialar gerçeği yansıtmıyor. Ukrayna'nın doğusundaki bazı kentlerde, Rus yanlısı milisler hükümet binalarını işgal etti. Rusya bu işgallerin kitlesel eylemler olduğunu ileri sürüyor.

Etnik çatışma

Rusya, Ukrayna'da etnik çatışma yaşandığı iddialarını dile getirerek, bu ülkenin doğusunu işgal etmeye zemin hazırlama çabasında. Oysa Ukrayna Parlamentosu'nda şu anda bulunan en büyük partinin yönetimi Rus kökenlilerin elinde. Ukrayna geçici Devlet Başkanı Aleksandr Turçinov da Rus kökenli. Batı istihbarat örgütleri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yaptığı çelişkili açıklamalarla zaman kazanmaya çalıştığını ileri sürüyor. Batı istihbaratına göre, Putin'in 2008'den bu yana tek bir amacı var: Rusya'nın önderlik yapacağı Avrasya Birliği'ni oluşturmak.

NTVMSNBC

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler