YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Putin beni uyarmıştı"
"Putin beni uyarmıştı"
12 Ekim 2013 08:55
Vergi yolsuzluğundan 4 yıl, reşit olmayan bir kızla fuhuş ve görevi kötüye kullanmaktan toplam 7 yıl hapse mahkum edilmiş olan İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi, "Putin de beni uyarmıştı, Timoşenko gibi hapislerde çürüyeceğim" diye kaygısını dile ge

İtalya mahkemelerinden gelen peş peşe ceza kararlarıyla sarsılan Silvio Berlusconi zor günler geçiriyor. İtalyan basınında yer alan iddialara göre; hakkında 50'nin üzerinde dava bulunan deneyimli siyasetçi, partisinin Avrupa nezdindeki parlamenterleriyle bir araya geldiği öğlen yemeğinde konuştu.

Rusya ile Ukrayna arasında 2009'da imzalanan doğalgaz anlaşmasında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle yargılanıp, 7 yıl hapis cezasına mahkum edilmiş olan Ukrayna eski Başbakanı Yulia Timoşenko'ya atıfta bulunan Berlusconi, “Avukatlarım, benim uğursuz bir geleceğim olduğunu söylüyor. Timoşenko olayında görüldüğü gibi, o kadar eylem ve isyana karşın olan yine oldu. Ben de onun gibi hapislerde çürüyeceğim dedi.

Kadim dostu olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daha önce kendisini uyardığını söyleyen Berlusconi, “Putin, bana eninde sonunda bir bedel ödeteceklerini söylemişti. Timoşenko'nun akıbetinin aynısını yaşayacağımı söylemiştiö dedi.

Cezasını sosyal hizmette çekecek

Berlusconi, sahibi olduğu medya grubu Mediaset'te, Amerikan filmlerinin yayın haklarının alım satımı sırasında 7 milyon Euro'yu aşkın miktarda vergi yolsuzluğuyla suçlanıyordu. Ağustos ayında çıkan kararla 4 yıl hapse mahkum edilen siyasetin 77 yaşındaki renkli siması Berlusconi'nin cezası, af yasası gereği 1 yıla indirilmişti.

Berlusconi'nin önünde, kısa süreli cezalarda uygulanan ev hapsi ya da sosyal hizmet seçenekleri bulunuyordu. Berlusconi, dün bu konudaki talebini Milano Savcılığı'na bildirdi. Avukatları verdikleri dilekçeyle, müvekkillerinin cezasını sosyal hizmette çekmek istediğini belirtti.

Berlusconi'nin hangi kurumda ceza günlerini geçireceği henüz bilinmiyor, ancak aldığı cezadan ötürü senatörlüğünün düşürülmesine ilişkin oylama, Senato'da önümüzdeki günlerde yapılacak.

Ülke siyasetinin son 20 yılına damga vurmuş olan Berlusconi'nin, erişkin olmayan bir kızla fuhuş ve görevi kötüye kullanmaktan aldığı 7 yıl hapis ve ömür boyu siyasetten men cezası ise temyiz aşamasında.

 

DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler