YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin, Ankara'ya 5 taleple geliyor
Putin, Ankara'ya 5 taleple geliyor
04 Ağustos 2009 08:32
Putin'in ziyareti Nabucco Projesi'ne karşı bir hamle mi?

Başbakan Erdoğan’ın davetlisi olarak 6 Ağustos’ta Türkiye’ye gelecek olan Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in, ziyareti sırasında ele alınacak konuların başında enerji projeleri yer alıyor.


Başbakan Erdoğan’ın davetlisi olarak 6 Ağustos tarihinde Türkiye’ye gelecek olan Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in, ziyareti sırasında ele alınacak konular netleşti. Buna göre, Putin’in ziyareti sırasında ele alınacak konuların başında enerji projeleri geliyor. İki ülke, enerji projelerine ilişkin taleplerini yüz yüze aktarma imkanı bulacaklar. Putin’in ziyareti, enerji projelerinin de geleceği şekillendirecek.


DOSYA HAZIRLANIYOR


Putin’in, Türkiye’ye yapacağı bir günlük iş ziyareti ile ilgili olarak, iki ülkenin yetkililerinin uzun zamandır ön çalışma yaptığı bildirildi. Dışişleri Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın da ziyarete ilişkin olarak, iki ülke arasındaki sorunlarla ilgili dosyalar hazırladığı belirtildi. Özellikle Enerji Bakanlığı bürokratlarının, ziyarete damgasını vuracak olan enerji projeleri ile ilgili olarak, geniş kapsamlı hazırlık yaptığı kaydedildi.


NELER ELE ALINACAK?


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Putin’in ziyareti Orta Asya Bölgesi’ne ilişkin enerji projelerinin de kaderini belirleyecek. Buna göre, ziyarette ele alınacak projeler arasında, geçtiğimiz günlerde anlaşması imzalanan Nabucco Projesi, Rusya’nın bu projeye karşı geliştirdiği ikinci Mavi Akım anlaşması, nükleer santral ihalesi, Batı Hattı’na ilişkin anlaşmanın süresinin uzatılması yer alıyor. Putin’in ziyaretinde Türkiye’nin gündeme getireceği konular arasında ise doğalgaz fiyatlarının aşağıya çekilmesi, Türk mallarına gümrüklerde çıkarılan sıkıntıların çözümlenmesi bulunuyor.


EN ÖNEMLİ İKİ PROJE


Enerji kulislerinde, Putin’in ziyareti, Rusya’nın Avrupa üzerindeki gaz tekelinin kırılmasını sağlayacak olan Nabucco Projesi’ne yönelik karşı hamle olarak nitelendiriliyor. Rusya’nın, Nabucco Projesi’ne karşılık son dönemde, Türkiye ile Avrupa’ya ortak gaz satma projesi konusunda yoğun baskı uyguladığı biliniyor.


SATRANÇ OYUNU GİBİ


Rusya’nın, Türkiye’yi ikinci Mavi Akım hattının yapımı konusunda ikna ederek, Karadeniz’in altından Türkiye’ye getireceği gazı, mevcut hatlardan yararlanarak satmayı planladığı öğrenildi. Böylece Rusya, Avrupa üzerindeki gaz tekelinin kırılmasını, Türkiye üzerinden engelleyecek. Bu nedenle, Rusya’nın ikinci Mavi Akım hattının imzalanmasına ve Türkiye’nin en eski gaz hattı olan Batı Hattı anlaşmasının uzatılmasına da önem verdiği bildirildi. Her iki anlaşmanın da, petrol ve gaz hatları ile ilgili projelerin geleceğini belirleyeceği belirtildi.


RUSYA: NÜKLEERİ VERİN


1-) İkinci Mavi Akım Hattı’na ilişkin anlaşma imzalansın.


2-) Nükleer santral ihalesi ile ilgili süreç geciktirilmesin, bir an önce karar verilsin.


3-) Süresi 2011 yılında dolacak olan Batı Hattı anlaşmasının süresi uzatılsın.


4-) Tuzgölü Doğalgaz Deposu’nun yapım işi Rusya’ya verilsin. Doğalgaz dağıtım ihalelerinde de Rus firmaları ile Türk firmaları ortak projeler geliştirsin.


5-) Avrupa’ya ortak gaz satışı konusunda anlaşma imzalansın.


İsmailov problemi de masada


Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Ankara ziyareti sırasında gündeme gelmesi beklenen  bir başka konu da Azeri asıllı Rus işadamı Telman İsmailov’un Antalya’ya yaptırdığı Mardan Otel’den sonra yaşananlar.İsmailov’un 1.5 milyar dolarlık otelinin açılışının ardından Rus basını işadamını topa tutarken, Moskova yönetimi de İsmailov’a ait Çerkez pazarını basarak tüm mallara el koymuştu. El konulanlar arasında 5 bin Türk firmasına ait 2 milyar dolarlık mal da bulunuyor. Türkiye’nin bu malların üzerindeki rehnin kaldırılmasını isteyeceği belirtiliyor.


Star 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler