YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin ağır yaralı!
Putin ağır yaralı!
06 Aralık 2011 08:41
Devlet başkanlığına oynayan Putin'nin partisi Birleşik Rusya, birinci geldiği Duma seçimlerinde ağır yara aldı. Komünistlerin yükselişe geçtiği seçimlerde iktidar partisi 77 koltuk kaybetti...

 

Rusya'da parlamentonun alt kanadı Duma için yapılan seçimlerde Başbakan Vladimir Putin'in partisi büyük oranda kan kaybetti. 2007'deki parlamento seçimlerinde yüzde 64,3 olan oy oranı yüzde 49,54'e düşen Putin'in Birleşik Rusya Partisi'nin 450 sandalyeli Duma'da milletvekili sayısı 315'ten 238'e düştü. Oy oranını yükselten Komünist Parti 92 sandalye kazanırken Adil Rusya Partisi 64 milletvekili çıkardı. Vladimir Jirinovski'nin Liberal Demokratik Parti'si ise Duma'da 56 sandalyeye sahip oldu. Tek başına iktidarı garantileyen Birleşik Rusya'nın başbakan adayı ise, 2012'deki seçimlerde devlet başkanlığını bırakacak olan Dimitri Medvedev.

SANDIKLARDAN FAZLA PUSULA ÇIKTI

Uluslararası gözlemciler, seçimlerde çok sayıda ihlalin yapıldığını ve seçim sürecine devlet müdahalesi olduğunu açıkladı. AGİT Parlamenter Asamblesi Başkanı Petros Efthymiou, devlet kurumlarının seçimlere müdahale ettiğini belirterek, "Sandıklara çok sayıda oy pusulası atıldığını belirledik. Gözlemcilerimizin çalışmalarının engellendiğine ilişkin bilgiler aldık" dedi. Komünist Parti de seçim ihlallerinin yaşandığını belirterek, "İktidar yine vatandaşların kendi ifadelerini ortaya koymasında normal süreçten ziyade çirkin teknolojileri önerdi" iddiasını ortaya attı. Jirinovski ise, "Sibirya bölgesinde partimize ait 200 gözlemciyi sandığa yaklaştırmadılar" dedi. Bu arada Çeçenistan'dan Putin'in partisine yüzde 99,48 oy çıktı.

KOMÜNİSTLERİN GERi DÖNÜŞÜ

Putin'in partisi tek başına iktidar olmasına karşın ciddi oy kaybına uğrarken, "bitti" sanılan Komünist Parti, oylarını neredeyse iki kat artırdı. Komünist Parti'nin oyları yüzde 11,6'dan yüzde 19,16'ya çıktı. Analistler, iktidar partisinin yüzde 15'e yakın oy kaybetmesine, yolsuzluk ve zengin ile yoksul arasındaki uçurumun büyümesinin neden olduğunu savunarak, halkın büyük bölümünün 8 yıl devlet başkanlığı ve 4 yıl başbakanlık yapan Putin'i, anayasal değişiklikle 12 yıl daha iktidarda görmekten korktuğunu ileri sürüyor. (Yeni şafak)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler