YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin, AB'ye, KKTC örneğini hatırlatıp "Çifte stan
Putin, AB'ye, KKTC örneğini hatırlatıp "Çifte stan
Putin, AB'ye, KKTC örneğini hatırlatıp "Çifte stan
15 Şubat 2008 / 08:52 Güncelleme: 15 Şubat 2008 / 00:00

MOSKAVA-Rusya'da başkanlık seçimine 16 gün kala yıllık değerlendirme yaptığı geleneksel basın toplantılarının sonuncusu düzenleyen Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kosova konusunda çok sert çıktığı AB'ye, KKTC örneğini hatırlatıp "Çifte standarttan utanmıyor musunuz" diye sordu.


BM Güvenlik Konseyi'nden karar çıkamamış olmasına rağmen, ABD ile AB'nin desteğiyle Kosovalı Arnavutlar pazar ya da pazartesi tek taraflı bağımsızlık ilanına hazırlanırken, Putin Kremlin'e gelen 1364 gazeteciye "Kosova'nın bağımsızlığına tek taraflı desteği, ahlaksızlık ve yasadışılık olarak görüyoruz" dedi. "Kimseyi gücendirmek istemem, ama pratikte Kuzey Kıbrıs 40 yıldır bağımsız. Bunu niye tanımıyorsunuz? Avrupalılar, bu kadar çifte standart uygulamaktan utanmıyor musunuz" diye çıkışan Putin, Batı'nın Kosova'nın 'özel bir durum' olduğu savını 'yalan' diye niteleyip Gürcistan ve Moldavya'nın ayrılıkçı bölgelerini hatırlattı: "Abhazya, Güney Osetya, Trans Dinyester meseleleri zaten var. Onlar diyor ki, Kosova özel bir durum... Hiç öyle bir özellik yok ve herkes bunun böyle olduğunu gayet iyi anlıyor."

'Hazır planımız var'
Rus lider, Batı Kosova'nın bağımsızlığını tanıdığında yürürlüğe koyacakları planı hazırladıklarını belirtti: "Batı'yı taklit edecek değiliz. Birinin kanunsuz, ahmakça bir karar alması, bizim öyle davranacağımız anlamına gelmez. Ama elbette bu bir işaret olacaktır ve biz de bu tavra karşı ortaklarımızla birlikte güvenliğimizi korumak için tepkimizi vereceğiz. Hazır bir planımız var ve ne yapacağımızı biliyoruz."
Putin, 2 Mart'taki başkanlık seçimi için halef gösterdiği Başbakan Birinci Yardımcısı ve Gazprom Başkanı Dimitri Medvedev'in kazanacağı belliyken, Batı'nın 'Rusya'da demokrasi yok' eleştirisine yanıt verdi. "Kampanyanın tartışmasız geçmesi, demokrasi olmadığı anlamına gelmez, vatandaşların çoğunun seçilmiş yönü desteklediğini gösterir" diyen Putin, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın Moskova'nın getirdiği kısıtlamalar üzerine seçime gözlemci göndermeme kararıyla da alay etti: "Rusya'ya nasıl davranacağını öğretmeye çalışıyorlar. Bırakın, kendi karılarına lahana çorbası pişirmeyi öğretsinler."


'Öncelik kalkınma'
"Soğuk Savaş'a dönmeyi amaçladığımızı sanmaları çok cüretkâr bir varsayım" diyerek amaçlarının Rusya'nın kalkınması, sosyal ve ekonomik sorunlarının çözülmesi olduğunu belirten Putin, ABD'nin füze kalkanına ya da NATO üslerine evsahipliği yapacak eski Doğu Bloku ülkelerine nükleer füzeleri çevirme tehdidine de açıklık getirdi: "Önceden uyarıyoruz: Siz o adımı atarsanız, biz bu adımı atarız. Ama olağanüstü gereklilik olmadıkça kimseyi hedef alacak değiliz. Batı'yla çatışma planlamıyoruz ve istemiyoruz."
Kasımda seçilecek yeni ABD başkanıyla olumlu diyalog istediklerini söyleyen Putin, kendisinin 55 yaşında koltuğu devretmesine şu açıklamayı getirdi: "Ömür boyu başkanlık kabul edilemez. Sekiz yıl gece gündüz köle gibi çalıştım, ama görevimi üçüncü döneme uzatmayı aklımın ucundan geçirmedim. En büyük bağımlılık iktidardır derler, ben bunu hiç hissetmedim. Başbakan olarak çalışmaya hazırım. Başbakanın sorumlulukları çok büyüktür, kafi derecede gücü vardır." Putin, Medvedev için de şunları söyledi: "Aramızda kimyasal etkileşim var. Ona güveniyorum. Liderliği devretmekten korkacağım ya da utanacağım biri değil. Üzerine titreyip akıl fikir vermem gereken biri olsaydı asla desteklemezdim. İlişkilerimiz çok uyumlu olacak, onun alanına girmeyeceğim, bu zarar verici olur."


Tek kaynağa eleştiri
The Guardian gazetesinde tek bir kaynağa dayanarak kendisine yöneltilmiş 40 milyar dolarlık servet edindiğine dair iddiadan duyduğu tiksintiyi "Burunlarından çıkarıp kağıda sürmüşler" diye dile getiren Putin, "Halkım, Rusya gibi bir ülkeyi iki dönem yönetmem konusunda bana güvendi. Duyguları toplama açısından zenginim. Bunun, en büyük servetim olduğuna inanıyorum" dedi. RADİKAL

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler