YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin, ABD’yi yine küçük düşürdü!
Suriye’nin ardından Ukrayna’da da bildiğini okuyan Putin, ABD’yi yine küçük düşürdü. Kırım’ın Rusya’ya bağlanma kararının ardından Moskova şimdi de ABD ile yapılan nükleer denetim anlaşmasını askıya almaya hazırlanıyor.
Putin, ABD’yi yine küçük düşürdü!
09 Mart 2014 / 08:59 Güncelleme: 09 Mart 2014 / 13:34

Kırım Özerk Bölgesi’nin Ukrayna ve Batı’nın itirazlarına rağmen Rusya’ya bağlanma kararı alması üzerine tırmanan krizde tüm kozlar Moskova yönetiminin elinde. Son olarak Obama yönetiminin, Rusya ile askeri işbirliğini durdurma kararına misilleme olarak Moskova da ABD’nin nükleer silah teftişlerini dondurmayı planladığı açıkladı. Rus haber ajanslarının Rusya Savunma Bakanlığı yetkililerine dayandırarak verdiği haberde, Moskova yönetiminin, ABD’nin yaptırım hamlesini, New START ve 2011 Viyana Anlaşmaları doğrultusunda ABD’nin Rusya’daki teftişlerini askıya almak için bir neden olarak gördüğünü söylediğini duyurdu. New START anlaşması, nükleer silahların azaltılmasını öngörürken, 2011 Viyana Anlaşması, Rusya ile NATO arasında güven inşa edici tedbirleri içeriyor.

Obama yönetiminin, Rusya’ya karşı AB’yi de bağlayacak geniş çaplı askeri ve ekonomik yaptırımlar getirilmesi fikrine ise, Rus doğalgazına bağımlı halde bulunan Almanya ve İngiltere gibi Avrupa’nın birçok ülkesi karşı çıkıyor.

Rusya yüzlerce asker yolladı

Moskova yönetimi, 16 Mart’ta Kırım’da yapılma kararı alınan “Rusya’ya bağlanma referandumu” öncesinde Kırım’a yaptığı askeri yığınağı ise sürdürüyor. Dün de Kerç Boğazı’ndan geçerek Kırım’ın kuzeyine 200, Feodosya’dan Akmescit yönüne ise 60 askeri aracın Kırım’a geçiş yaptığı açıklandı.

Çetnikler Kırım'da

Kievli göstericilerin Yanukoviç hükümetini devirmesi üzerine Rusya’nın Kırım’a asker göndermesiyle sonuçlanan krizde, Kırım’ı kuşatan Rusya yanlılarına bir destek de Sırbistanlı Çetnik milislerden geldi. 6 Mart’ta Sivatopol Limanı’na gelen bir grup Çetnik gönüllü, “Rusya’daki Ortodoks kardeşlerimize moral desteği için geldiklerini” açıklayan grup, çatışmaya girmeyeceklerini duyursa da Sırbistan hükümeti sert bir uyarı yayınlayarak Kırım’a gidenler hakkında geri dönüşte yargılanacaklarını açıkladı. Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, “Başka ülkelere savaşmaya giden Sırp vatandaşları hakkında yasal işlem yapılacaktır” dedi.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler