YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Poroşenko: Sabırsızlıkla bekliyoruz
Poroşenko: Sabırsızlıkla bekliyoruz
22 Şubat 2015 09:38
Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, "fırsat doğduğu zaman" ülkesine döneceğini açıklayan eski Devlet Başkanı Yanukoviç'i, "sabırsızlıkla" beklediklerini belirtti

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, "fırsat doğduğu zaman" ülkesine döneceğini açıklayan eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'i, "sabırsızlıkla" beklediklerini belirtti.

Petro Poroşenko, iş ziyareti için gittiği Zaporozhye'de, meydan olaylarında ölenlerin anısına dikilen anıta çelenk bıraktı, ardından da doğudaki ayrılıkçılarla çatışmalarda yaralanan askerlerin tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti. Poroşenko, katıldığı il meclis toplantısında, yeni tayın ettiği Zaporozhye İl Valisi Valentin Rezniçenko'yu takdim etti.

Poroşenko, ayrıca Zaporozhye'deki temaslarına ilişkin kentte düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Poroşenko, bir gazetecinin sorusu üzerine, Yanukoviç'in dönmesinin Ukrayna için iyi olacağını kaydederek, "Onun dönmesi Ukrayna için iyi olur. Ancak kendisi için ne kadar iyi olur, bilemiyorum. Onu sabırsızlıkla bekliyoruz ve görüşmeye de hazırız. Ukrayna'ya ne kadar çabuk dönerse, o kadar iyi olur. İşte, en iyisi cezaevinde, protestocuların başına geçsin" ifadesini kullandı.

Poroşenko, Yanukoviç'in ülkeye dönmesinin, kendisi için en doğru karar olabileceğini ifade ederek, Yanukoviç'in devlete ve Ukrayna halkına karşı işlediği suçlar için cevap vermesi gerektiğini vurguladı. Ukrayna'nın eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, Rus televizyon kanalına yaptığı açıklamada, "fırsat doğduğu zaman" ülkesine döneceğini kaydederek, muhalefetin başına geçmek için birkaç kez ülkesine dönme planı yaptığını, yakın çevresinin ise buna karşı çıktığını, bu nedenle planlarını ertelediğini belirtmişti.

Eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, Kasım 2013'te Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşmasını askıya alması üzerine, Kiev'deki Bağımsızlık Meydanında protesto eylemleri başlarken, daha sonra protestocular ile hükümet güçleri arasında çıkan çatışmalar üzerine, geçen sene Şubat ayında ülkeyi terk ederek, Rusya'ya yerleşmişti.

Ukrayna Başsavcılığı, hakkında 30'dan fazla suç duyurusunda bulunduğu eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in Rusya'dan iadesini talep ederken, son olarak ülke parlamentosu tarafından alınan kararla, Yanukoviç, "devlet başkanı" unvanından mahrum edilmiş bulunuyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler