YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Poroşenko: "O bölge teröristlerden kurtarıldı"
Poroşenko: "O bölge teröristlerden kurtarıldı"
24 Mart 2015 01:32
Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Donbas bölgesinin yüzde 70'inin teröristlerden kurtarıldığını belirtti.

Petro Poroşenko, Ukrayna Savunma Milli Üniversitesinde, ordu komutanlarıyla bir araya geldi, doğudaki çatışmalarda cesaret ve kahramanlık gösteren 4 komutana "Ukrayna Kahramanı" unvanı verdi.

Törende yaptığı konuşmada, 5-23 Ağustos 2014'te silahlı kuvvetler tarafından ayrılıkçıların elindeki bölgelere 40'tan fazla operasyonun yapıldığını, bunun sonucunda 100'den fazla yerleşim alanı dahil Donetsk ve Luhansk illerinin yüzde 70'inin teröristlerden kurtarıldığını söyledi.

Poroşenko, olası yeni saldırılara hazırlıklı olmak ve ülke savunması için ciddi hazırlık içinde olduklarını kaydederek, olası bir saldırıya yanıt verebileceklerini ifade etti. Ülkedeki çatışmalarda silahlı kuvvetlerin büyük bir deneyim kazandığını anlatan Poroşenko, Ukrayna'nın kıtadaki en güçlü orduya sahip beş ülkeden biri olduğunu belirtti. 

Öte yandan Petro Poroşenko, temaslarda bulunmak üzere ülkeye gelen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Yardımcısı ve BM Kalkınma Programı Başkanı Helen Clarke'ı kabul etti.

Kabulde, doğudaki durum ve bu bölgelerde barış gücünün görev yapması, ülkede yapılması öngörülen reformlar ve Nisan ayında Ukrayna'ya mali yardım sağlanması amacıyla gerçekleştirilmesi planlanan Donörler Konferansı'nın hazırlıklarına ilişkin detaylar ele aldı.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler