YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Poroşenko AB komiseri Hahn ile görüştü
Poroşenko AB komiseri Hahn ile görüştü
19 Şubat 2015 23:29
Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, AB Komiseri Hahn ile görüştü.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya'nın doğudaki barış gücünde yer almasının mümkün olmadığını belirtti.

Poroşenko, Avrupa Birliği'nin Komşuluk Politikası ve Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, ile bir araya geldi. 

Devlet Başkanlığı Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamada, Poroşenko ve Hahn görüşmesinde, Ukrayna'nın doğusundaki durumun yanı sıra Minsk mutabakatının hayata geçirilmesine ilişkin meselelerin ele alındığı bildirildi.

Poroşenko'nun görüşmede, "ülkesinin Avrupa Birliği misyonunu, doğuya barış gücünün yerleştirilmesinde genel güvenlik ve savunma politikası çerçevesinde en uygun seçenek olarak gördüğü"nü kaydederek, “Rusya'nın saldırgan bir ülke olarak doğudaki barış gücünde yer alması mümkün değil. Ukrayna böyle bir barış gücü formatına razı değil” dediği ifade edildi.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulunun Rusya-Ukrayna sınırında kontrolün sağlanması ve barış gücünün yerleştirilmesi konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne başvuruda bulunma kararı aldığını hatırlatan Poroşenko'nun, bunun Avrupa Birliği polis misyonu formatında olabileceğini dile getirdiği belirtildi.

Poroşenko'nun konuğuna ayrıca, Minsk mutabakatının ihlaline "Ukrayna'nın ortaklarının ve tüm dünyanın gereken tepkiyi vermesi gerektiğini" kaydederek, ülkesinin doğudaki krizin barışçıl çözümünün temin edilmesi konusunda Avrupa Birliği'nin net, ortak ve dayanışmadan yana tutumunu umut ettiğini" söylediği aktarıldı. 

Hahn'ın da ülkenin doğusundaki son gelişmelerden duyduğu kaygıyı dile getirerek, “Tüm tarafları ateşkese uymaya ve ağır silahları geri çekmeye çağırdığı kaydedildi.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler