YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polonya'daki yeni medya yasasına tepki
Polonya'daki yeni medya yasasına tepki
05 Ocak 2016 16:52
Avrupa Konseyi, Polonya'da hükümete kamu televizyonu yöneticilerini görevden alma yetkisi veren yeni medya yasasına tepki gösterdi.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Nils Muiznieks bugün yayımladığı yazılı açıklamada, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'ya "bağımsız basının korunması adına söz konusu yasayı imzalamaması" çağrısında bulundu.

Açıklamada, "endişe verici" olarak tanımlanan yasanın, kamu televizyonu ve radyo kuruluşlarının yöneticilerinin atanması ve görevden alınmasının doğrudan hükümet tarafından yapılmasına olanak sağladığı kaydedildi.

Yasanın, "Avrupa Konseyi standartlarına aykırı" olduğu belirtilen açıklamada, "Avrupa Konseyi standartlarının kamu medya kuruluşlarının ekonomik ve siyasi müdahalelerden bağımsız olmasını gerektirdiği" ifade edildi.

AB takipte

Avrupa Birliği (AB) de Polonya'daki yeni medya yasasını dün inceleme kararı almıştı.

Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, dün yaptığı açıklamada, 13 Ocak'ta AB yetkililerinin söz konusu yasanın ele alınacağı bir toplantı gerçekleştirileceğini duyurmuştu. Schinas ancak bu görüşmenin Polonya'nın AB Konseyi'ndeki veto hakkını kaybetmesiyle sonuçlanabilecek "hukuk devleti mekanizması" sürecinin başlatıldığı anlamına gelmediğini kaydetmişti.

Komisyonun dijital ekonomiden sorumlu üyesi Gunther Oettinger ise önceki gün yaptığı açıklamada, AB değerlerine aykırı hareket edildiği gerekçesiyle ilgili sürecin başlatılması gerektiğini söylemiş ve AB'nin yapacağı toplantılarda bu yönde görüş bildireceğini açıklamıştı.

Üç aşamalı süreçte önce AB Komisyonu, ilgili ülkedeki tartışmalı konuyu görüşüyor. Eğer AB değerlerine sistematik bir tehlike olduğu kanaatine varılırsa üye devlete endişeleri gidermesi için zaman veriliyor ancak bu karşılanmazsa üye devletin AB Konseyi'ndeki oy hakkını kullanmasını engelleyen son aşamaya geçiliyor. Bunun için 28 üyeden en az 16'sının onayı gerekiyor.

AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans da Polonya hükümetine 2 mektup göndererek kabul edilen kanun hakkında açıklama istemişti.

Polonya'daki popülist muhafazakar Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) ekim ayında iktidara gelmesinin hemen ardından, AB'nin eleştirilerine aldırmadan yargı ve medya üzerinde kendi etkisini güçlendiren yasa çıkardı.

Bunlardan biri de geçen ay meclisten geçirilen devlet televizyonu ve radyosunun yöneticilerinin ve yönetim kurulu üyelerinin artık hükümet tarafından seçilmesi ve görevden alınabilmesini öngören değişiklik oldu.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler