YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polisten 11 bin yargısız infaz
Brezilya polisinin iki kentte son 6 yılda 11 bin kişiyi öldürdüğü açıklandı. 'Çoğu yargısız infaz' denilen ölümlerle ilgili Rio'daki istatistik ilgi çekici: Tutuklama sırasında her 23 kişiden biri ölüyor.
Polisten 11 bin yargısız infaz
08 Aralık 2009 / 22:37 Güncelleme: 08 Aralık 2009 / 22:45

İnsan Haklarını İzleme Örgütü (HRW), suç işleme oranının en yüksek olduğu ülkelerden Brezilya'nın Rio de Janerio ve Sao Paulo kentlerinde polisin son 6 yılda çoğu yargısız infaz olmak üzere 11 binden fazla kişiyi öldürdüğünü açıkladı.

HRW tarafından hazırlanan raporda, yargısız infazlar nedeniyle yalnızca birkaç polis memurunun suçlandığı, bu ölümlerin çoğu kez polis raporlarına 'tutuklanmaya direnme' olarak geçen şüpheli ölümler olduğu belirtildi.

Kuruluşun Amerika direktörü Jose Miguel Vivanco, "Zanlıların yargısız infaz sonucu öldürülmesi şiddet suçlarına bir cevap değildir. Rio ve Sao Paulo halkı, polis şiddetine değil daha etkin politikalara ihtiyaç duyuyor" dedi.

Hükümet istatistiklerine yer verilen raporda, polisin Sao Paulo ve Rio'da 2003'den beri 11 bini aşkın kişiyi öldürdüğü belirtildi.

Raporda, 2008'de Sao Paulo polisinin tutuklama sırasında her 348 kişiden birini, Rio polisinin de her 23 kişiden birini öldürdüğü kaydedildi. ABD'de de, aynı yıl, polisin tutukladığı her 37 bin kişiden birini öldürdüğü ifade edilerek iki ülke arasında karşılaştırma yapıldı.

HRW raporunda, savcılık makamı içinde 'tutuklanmaya direniş' ölümlerini soruşturacak ve yargısız infazlardan sorumlu memurları yargı önüne çıkaracak özel bir birim kurulması tavsiyesi de yer aldı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler