YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'ya Suriye kuşatması
Hükümet 12 bakanla Suriye'ye çıkartma yaptı. İkinci Ortak Bakanlar Kurulu toplantısından 'tam saha terörle mücadele' kararı çıktı...
PKK'ya Suriye kuşatması
04 Ekim 2010 / 07:01 Güncelleme: 04 Ekim 2010 / 08:46

Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Bakanlar Toplantısına Türkiye’den 12 bakan katıldı. İçişleri Bakanı Atalay Suriye ile teröre karşı ortak operasyon mesajı verirken Çevre Bakanı Veysel Eroğlu Ebu Cehil çalısı ile doğu ve güneydoğudaki toz sorununu çözmeyi hedeflediklerini söyledi.

Toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Enerji Bakanı Taner Yıldız katıldı.

Aralık ayında başbakanlar toplanacak.

Toplantıya katılan Bakanlar Suriye'den şu mesajları verdi:

BEŞİR ATALAY:
Suriye geçen haftalarda hassas operasyonlar yaptı. Önümüzdeki dönemde ortak operasyon mümkün olabilir.

Ancak bu terörle mücadelede değil, suçla ilgili her konuda olabilir.  
Bir iki hafta içinde İran’a gideceğim. Suriye’ye de yeniden gelmem söz konusu olabilir.
Terörle mücadele konusunda Suriye çok yakın duruyor, hiçbir sorunumuz yok.
Buradan Türkiye’ye suç unsuru gitmemesi için her şeyi yapıyor. Hassasiyetleri çok iyi.
Ben hiç tampon bölgeden bahsetmedim. Herhangi biri de resmi bir açıklama yapmadı bu konuda. Bu nereden çıkıyor.
Suriyeli polisleri eğitiyoruz. 50 civarında polis yöneticisini eğittik. Bu eğitimler istihbarat ağırlıklı yapıldı.
Vatandaşlık numarası ve Adrese Dayalı Nüfus Kayıt sistemi uygulaması için onlara eğitim ve teknik destek vereceğiz.

HAYATİ YAZICI:
Nusaybin’de ortak gümrük kapısı kuruyoruz. Tek kapı iki idare olacak. Mutabakat zaptı tamam. Yapım aşamasına geldik. Kasım ayında kazmayı vurmayı planlıyoruz. TOBB’un ilgili şirketi yapacak. 

BİNALİ YILDIRIM:
Gaziantep – Halep arası hızlı tren kuruyoruz. Hızlı trenle 35 dakikaya inecek.

VEYSEL EROĞLU:
Asi nehri üzerine dostluk barajı kuruyoruz. Proje aşamasındayız. Hem taşkın korumasında, hem de sulama konusunda kullanılacak. Ayrıca barajda ortak sportif faaliyetler yapılacak.

Yangın söndürmede işbirliği. Suriye’de orman yangınlarına zaten biz müdahale ediyoruz fakat artık eğitim de vereceğiz.
Meteoroloji alanında tahminleri zayıf. Bizden yardım istediler. Otomatik ölçün istasyonu konusunda işbirliği yapacağız. Ayrıca Mart 2011’den itibaren onların meteoroloji uzmanlarını eğiteceğiz.

Çölden gelen toz emisyonuyla mücadele konusunda, Suriye-İran-Irak-Türkiye ve Katar’ın katılımıyla ortaklaşa bir çalışma içine girdik.
Ebu Cehil çalısı tüm bölgeyi kurtaracak. Iğdır’ın Aralık ilçesinde bu konuda çalışma yaptık. Oradaki vatandaşlar çok muzdaripti. Mutfaklarında 10 cm toz oluşurdu. Bunun nedeni de bu tozu engelleyen ve o bölgede Ebu Cehil çalısı olarak bilinen bitkinin kesilmesiydi. Bölge insanı çok iyi ekmek pişiriyor diye kesmiş. Yine bölgeyi bu örtüyle kapladık.

Ayrıca Konya Ereğli'de de rüzgar perdesi oluşturuldu. Bu tecrübelerimizi söz konusu ülkelerle paylaşacağız. Suriye ile bir de biyolojik çeşitliliğin korunması konusunda mutabakat zaptı imzalayacağız.

ZAFER ÇAĞLAYAN:
500 milyon dolarlık müteahhitlik hizmeti alıyoruz. Bunlar yol yapımı ve çeşitli alt yapı projeleri. İşlemler Türk firmaları tarafından yapılacağı için ayrıca malzemeler de Türkiye’den gidecek.  Halep-Suriye arasında sınırda serbest ticaret bölgesi kuruyoruz.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise İsrail sorusunu yanıtlamadı. (Hürriyet)
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler