YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'ya silah ve para veren ABD'dir
PKK'ya silah ve para veren ABD'dir
PKK'ya silah ve para veren ABD'dir
05 Kasım 2007 / 13:45 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, terör örgütü PKK ile ilgili çarpıcı iddialar ortaya attı. "Elimizde belgeler var" diyen Mutteki, Amerika'nın PKK'ya para ve silah yardımında bulunduğunu öne sürdü. Tahran, aynı zamanda Kerkük'te yıl sonunda yapılması planlanan referandumun da ertelenmesini istedi.


İstanbul'da gerçekleştirilen Irak'a komşu ülkeler konferansında kapalı kapılar arkasında nelerin konuşulduğu netlik kazanmaya başladı. Toplantıda İran, 14 maddelik bir öneri paketi sundu. Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, medyaya paketin sadece 3 maddesini açıkladı: Irak'ın toprak bütünlüğü kesinlikle korunmalı, tüm ülkede merkezi yönetimin hakimiyeti olmalı ve bölge ülkeleri Bağdat'ta büyükelçiliklerini yeniden açmalı. Tahran yılsonunda yapılması planlanan Kerkük referandumunun da 2 yıl ertelenmesini istiyor.


İran'ın öneri paketini açıklayan Mutteki, terör örgütü PKK konusunda da çarpıcı iddialar da bulundu. Kuzey Irak kaynaklı PKK teröründen Washington'ı sorumlu tuttu. PKK'nın açık bir şekilde ABD tarafından desteklendiğini öne süren Muttaki, Amerika'nın PKK'ya hem para hem de silah sevkıyatı yaptığını söyledi.


"Bu sevkıyatın hangi bölgelerde kimlere verildiğini de açık olarak biliyoruz. Bu ABD'nin teröristlere direkt desteğidir. Bu durum bölge ülkeleri için de çok tehlikelidir. Amerika'nın bölgedeki faaliyetleri bizim için düşündürücüdür, bizi rahatsız etmektedir."


İran Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine muhtemel sınır ötesi harekatına Tahran'ın nasıl tepki göstereceğine yönelik soruya ise net bir cevap vermekten kaçındı. Ancak PKK'nın terörist faaliyetlerinin durdurulması ve kökünün kazınması konusunda Türkiye ile hem fikir olduğunu dile getirdi.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler