YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'ya silah gönderebiliriz
Almanya'da iktidardaki Hristiyan Demokratların etkili ismi Volker Kauder, PKK dahil diğer Kürt gruplara silah gönderebileceklerini söyledi.
PKK'ya silah gönderebiliriz
16 Ekim 2014 / 14:48 Güncelleme: 16 Ekim 2014 / 14:51

Alman Der Spiegel dergisine mülakat veren Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin parlamentodaki Grup Başkanı Volker Kauder, ülkesinin Kuzey Irak'taki Peşmerge'nin yanısıra PKK dahil diğer Kürt gruplara da silah gönderebileceğini belirtti.

IŞİD tehlikesine karşı Almanya'nın Kuzey Irak'taki Kürtlere insani yardım, silah sevkiyatı ve askeri eğitim verdiğini hatırlatan Volker Kauder, terör örgütü IŞİD'in bölgedeki en büyük tehdit konumuna geldiğini iddia etti.

Der Spiegel dergisinin "PKK'ya silah dahil, destek verilmeli mi?" sorusuna Almanya Başbakanı Angela Merkel'e yakınlığıyla bilinen Volker Kauder şu cevabı verdi:

"Türkiye'nin PKK ile nasıl bir problemi olduğunu biliyorum ancak sınırdaki en önemli kente saldıran IŞİD''in de dünya genelinde bir güvenlik tehdidi yaratacağını görmek gerekir. Diğer gruplara destek vermeyi de düşünmek gerekiyor. Ancak bu Türkiye'ye karşı değil, Türkiye ile birlikte yapılmalı. Bu söylediğime PKK'ya destek de dahil. Genel olarak bütün silah sevkiyatları bir risk taşır. Silahların sevkiyat yaptığınız bölgede kalacağıyla ilgili yüzde 100 bir garantiyi hiç kimse veremez. Ancak IŞİD durdurulamaz ise, riskin çok daha büyük olacağı da görülmeli."

"PKK AB'nin terör listesinde bulunuyor?" sorusuna ise, Kauder şu sözlerle cevap verdi:

"Bütün taraflar-Türkiye dahil, çözüm sürecini sürdürmeli. Herkes kazançlı çıkacak. En büyük tehlikenin, insanlıktan çıkmış IŞİD olduğu görülmeli."

Türkiye'nin rolü kritik

Türkiye'nin mültecilere yaptığı yardımdan övgüyle söz eden Alman siyasetçi Volker Kauder, "Ancak Türkiye, sınırındaki IŞİD tehlikesini görmezden gelmemeli. Kobani'deki Kürtlerin kaçmasına engel olunduğu yönündeki haberler ve PKK hedeflerini vurması kabul edilemez. Bu konuları NATO'da müttefiklerimizle birlikte hemen konuşmalıyız. Alman füze savunma sisteminin Suriye sınırında olduğunu da unutmamak gerekir" dedi.

Tuzağa dikkat
 // musasadr
Abd ve Ab İşidi Kürtlerin üzerine sürerek adeta Kürtleri mağdur ve savunmasız gösterip ( yahudiler gibi) ondan sonra PKK ve YPG ye ağır silahlar verip eğitecekler ve Türkiye ye SALDIRTACAKLAR .....
16 Ekim 2014 Perşembe 21:40
15:33
 // MUHAFIZ
İnsanlıktan çıkan sadece IŞİD mi?,yüzbinlerce insanı kimyasal silahlarla,konvansiyonel silahlarla,insanlık dısı işkencelerle hunharca katleden Beşar ESAD'ı neden IŞİD'den ayırıyorsunuz?,yüzbinlerce insan hunharca katledilirken Beşar ESAD tarafından bu olanlara karşı A.B.D.,ve Avrupanın bütün ülkeleri neden kılını dahi kımıldatmadı?Bu ülkelerin basını o zaman bunları neden yazamadı???!!!...
16 Ekim 2014 15:33
tehlike
 // kenan
doğuda cirit atan alman gazeteciler, almanyanın bizi dinlediği iddiası ve son olarak pkk'ya silah. Almanya ne yapmaya çalışıyor? 3. havalimanının intikamı mı bu?...
16 Ekim 2014 Perşembe 14:54
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler