YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"PKK'nın varlığına karşıyız"
"PKK'nın varlığına karşıyız"
21 Aralık 2011 13:49
Irak Başbakanı Nuri El Maliki, düzenlediği basın toplantısında PKK'nın ülkesindeki varlığına karşı çıktığını bildirdi.

Irak Başbakanı Nuri El Malikli, terör örgütü PKK'nın Irak'taki varlığına kesinlikle karşı olduklarını bildirdi.

Maliki, başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, PKK, PJAK ve İran Halkın Mücahitleri Örgütü'nün Eşref kampının Irak'taki varlığına kesinlikle karşı olduklarını, bu örgütleri Irak'ta istemediklerini ve bunların ülkede bulunmalarının Irak anayasasına aykırı olduğunu, Irak'ın bölgesel çekişmelerde taraf olmayacağını belirtti.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi hakkında verilen tutuklama kararı ve Haşimi'nin dün yaptığı açıklamalara değinen Maliki, şöyle konuştu:

"Siyasi hayatta başka bir ülkenin terörünü temsil eden birini siyasi ortak olarak kabul etmeyiz. Federal yönetimlerde, hakkında suçlama yöneltilen bir şahsı teslim etmemek gibi bir şey yok. Hakkında suçlamalar yöneltilenin yargıya teslim edilmesi gerekir. Teslim edilmemesi ya da kaçması sorunlara yol açar. Bölgesel Kürt Yönetiminin böyle bir duruma düşmesini temenni etmem. Haşimi'nin davası cinayettir. Arap Birliği'nin ve diğer tarafların müdahale etmesini kabul edemeyiz. Irak yargısı bağımsızdır."

Haşimi'nin, hakkında yöneltilen suçlamaların düzmeceden ibaret olduğu yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Maliki, Haşimi'nin kendisine yöneltilen suçlamaları yargı önünde reddetmesi gerektiğini, cinayetle suçlanan kim olursa olsun yargı önüne çıkması gerektiğini, milletvekilleri dışında hiç kimsenin dokunulmazlığı olmadığını ve Haşimi'ye adil bir yargılama ortamı sunacaklarını söyledi.

Maliki, bu davaya siyasi boyut kazandırılmasına müsaade etmeyeceklerini ve davada herhangi bir pazarlığın söz konusu olamadığını, bunda son sözü yargının söyleyeceğini kaydetti.

Bazı ülkelerin Haşimi davasına müdahale etme ihtimalinin bulunmasının hatırlatılması üzerine Maliki, "Irak'ın iç işlerine karışılmasını kesinlikle kabul etmeyiz. Başkalarının işlerine karışmayız. Başkalarının iç işlerimize karışmasına müsaade etmeyiz. Dostluklar, devletin imarı için kullanılması gerekir. Ülkenin güvenliği ve egemenliğine zarar vermemeli" dedi.

Siyasi istikrarın ancak güvenlik alanında istikrarın sağlanmasıyla sağlanabileceğine dikkati çeken Maliki, ülkenin güvenliği konusunda kesinlikle taviz vermeyeceklerini belirtti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler