21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,939
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2357
 • İstanbul23 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir21 °C
 • Konya14 °C
 • Adana22 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır22 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri14 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın finans desteği, dost ve müttefik (!) Almanya'dan
​PKK'nın Almanya'da yayın yapan Yeni Özgür Politika isimli gazetesi, AK Partili isimlerin öldürülmesi konusunda HPG'nin açıklamalarını manşete taşıyarak Türkiye'deki siyasileri tehdit etti.
PKK'nın finans desteği, dost ve müttefik (!) Almanya'dan
21 Eylül 2016 / 16:36 Güncelleme: 21 Eylül 2016 / 16:38

Geçen Ağustos ayında Beytüşşebap AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Naci Adıyaman PKK'lı teröristlerce kaçırılıp öldürülmüştü. Çok geçmeden 1 Kasım genel seçimlerinde AK Parti Hakkari milletvekili adayı olan Ahmet Budak 14 Eylül'de evinin önünde PKK'lı teröristlerce öldürüldü.

PKK'nın Almanya'da yayın yapan Yeni Özgür Politika isimli gazetesi, söz konusu siyasi cinayetlere ilişkin, PKK'nın silahlı kanadı olan HPG'nin “AKP'liler hedefimizdir" açıklamasını manşete taşıyarak açıkça Türkiye'deki siyasetçileri tehdit etti ve bu iki cinayetin arkasının geleceği imasında bulundu. 

Kamuoyundan gelen tüm tepkilere rağmen, basın ve ifade özgürlüğü gerekçesiyle mahut gazetenin toplatılmaması, Almanya'nın terör konusunda çifte standart uyguladığı iddialarına yol açtı.

'Dost ve müttefik ülke' Almanya'nın göstermelik PKK karşıtlığı

Türkiye'nin siyasi, sosyal, ekonomik ve askeri anlamda köklü bir müttefiki olan Almanya'nın PKK'ya ve PKK'nın Türkiye'de sebep olduğu teröre bakışı aslında oldukça uzun bir geçmişi olan ve çelişkilerle dolu bir durum arz ediyor. 

Alman iç istihbarat birimi Anayasayı Koruma Teşkilatı verilerine göre PKK 1984'ten beri Almanya'da faal. 

24 Haziran 1993'te Türkiye Cumhuriyeti'nin Münih Başkonsolosluğu'na bir grup teröristin girerek 20 kişiyi rehin almasının akabinde Almanya, dönemin Başbakanı Helmut Kohl'ün de ilgisi ve özel gayretiyle, 26 Kasım 1993'te Alman meclisinde alınan bir kararla PKK'yı terör örgütleri listesine almıştı. 

Bu tarihten itibaren PKK'nın Almanya'daki tüm faaliyetleri kanunen yasaklanmış ve PKK ile alakalı tüm kurum, kuruluş ve şahısların faaliyetleri terörle mücadele kapsamında değerlendirilmeye başlanmıştı. 

Ancak Almanya'da PKK'nin resmen bir terör örgütü olarak tanınması ve yasaklanması, PKK'nın Almanya içerisindeki faaliyetleri karşısında sadece teorik bir engel teşkil etmiş ve PKK bu teorik engele rağmen Almanya'daki ideolojik, siyasi ve ekonomik yapılanmasını geliştirmeye devam etmişti.

PKK gazeteleri Almanya'da yayın yapıyor

PKK'nın Almanya'daki propaganda faaliyetleri bağlamında, Alman istihbarat birimlerince de PKK ile bağlantısı bilinen ve örgütün siyasi propaganda organı olarak kabul edilen “Özgür Politika", PKK'nın resmen yasaklamasının üzerinden 2 yıl dahi geçmeden, 1995 yılı Ağustos ayında Almanya'nın Neu-Isenburg şehrinde yayına başlamıştı. 

Gazete ancak 10 sene sonra, 2005 yılı Eylül ayında yine PKK ile olan bağlantısından dolayı Alman İçişleri Bakanlığınca kapatıldı ve yasaklandı. 

PKK'nın Türkiye'deki siyasetçilere yönelik açık tehditlerini manşete taşıyan ve PKK'nın sözcülüğünü yapan “Yeni Özgür Politika" ise “Özgür Politika" gazetesinin kapatılmasından sadece üç ay sonra yayına başladı ve Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın yayımladığı resmi raporlarda da belirtildiği gibi, terör örgütü PKK'nın siyasi propaganda organı olarak hâlâ Almanya'da yayın yapıyor.

Almanya üzerinden PKK'ya finans desteği sağlanıyor

Almanya'nın terörle mücadele kapsamında PKK'ya ve PKK'nın Almanya'da faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarına karşı takındığı bu ikircikli tutum sadece örgütün propaganda faaliyetlerine düşünce, basın ve ifade özgürlüğü adı altında göz yumulmasıyla kalmıyor. 

Aynı zamanda örgütün ekonomik yapılanmasının da Almanya'daki yasaktan etkilenmediği ve silah, uyuşturucu ticareti, insan kaçakçılığı ve haraç gibi yollarla elde ettiği gelirleri yine Almanya içindeki yapılanmaları üzerinden meşrulaştırarak PKK'nın finansmanında kullanıldığı da bilinen gerçekler arasında.

 // Hirfan
Almanya ya incirlik rezervimiz sürmeli..ermeni kararı, silah ve mali yardım vs. GEREKÇE yeter....
22 Eylül 2016 05:27
 // aziz
HTV Hayattv İMCtv Özgür Güntv MedNucetv Tv10 ve YOLtv gibi kanallar Türkiyedenmi yoksa yury dışındanmı yayın yapıyor.Türkiyeden yayın yapılıyorsa hiç bir yetkiliden izleyen yokmu diye kim kendine sormuyor.Bu tv kanallarına çıkan gazeteciler hangi büyük gazetelerde yazarlık yapıyor hangi büyük üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışıyorlar..Bir buralarda konuşanlara birde şehit gazi yakınlarının yüzlerine bakıp boynunu sağa sola çevirmeyen hem müslüman hem Türk tepki vermiyen varmıdır...
22 Eylül 2016 01:04
 // Ismail Kalender
Bu gidişle nede 2017 kalkacak . Lakin Türkiye Almanyayi Dost Müttefik ülke görmeye devam etsin . Türkiye Avrupada,mı muhtaç yoksa Avrupa Türkiye,mi. Acele Avrupayla anlaşmayı bozmali mülteci davası ile ilgili . Nerde gelecek olan 6 milyar €. Sen bekle Türkiye. Çıkmaz ayın sonunda gelir. Mültecilerin iyisini Avrupa alsın. Türkiyede çürük Tomateslerle idare eder. Buna da şükür der geçeriz.. Artık gercekten birşeyler yapılmalı. Yoksa PKK ya ne destek kesilir. Nede Türkiye'nin başı derten kurtul...
21 Eylül 2016 19:18
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler