YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'lı Cemil Bayık'tan şaşırtan çıkış!
Terör örgütü PKK'nın yöneticilerinden Cemil Bayık, Almanya'da örgütün bugüne kadar gerçekleştirdiği eylemler için özür diledi. Bayık açıklamasında ayrıca, "Türkiye ile artık savaşmayacağız" dedi.
PKK'lı Cemil Bayık'tan şaşırtan çıkış!
10 Nisan 2015 / 07:10 Güncelleme: 10 Nisan 2015 / 07:14

Bayık, Alman WDR ve NDR televizyonlarına Irak'ın kuzeyinde Kandil Dağı'nda verdiği röportajda, PKK'nın son yıllarda bir dönüşüm içinde olduğunu söyledi. 

Almanya'da geçmişte örgütün gerçekleştirdiği faaliyetlerin bir daha yaşanmayacağını belirten Bayık, "PKK adına Alman halkından özür dilerim. Bir daha böyle şeyler yaşanmayacak" dedi.

Bayık, Türkiye'ye karşı da savaşmak istemediklerini kaydederek, "Artık savaşa yeter diyoruz. Ne biz ne de Türk Devleti savaş sayesinde amacına ulaşabildi" ifadelerini kullandı.

Alman Sol Parti (Die Linke) Daha önce Federal Parlamento'ya (Bundestag) PKK'nın terör listesinden çıkarılması ile ilgili bir önerge vermiş, 27 Şubat tarihinde önerge üzerine parlamentoda müzakereler yapılmıştı.

Görüşmelerde, Hristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU/CSU) ve Yeşiller Milletvekilleri, "PKK'nın Türkiye'de ya da Almanya'da bundan önce de şimdi de demokratik bir organizasyon olmadığına" vurgu yaparak Sol Parti'nin bu önergesine karşı çıkmışlardı.

Avrupa Birliği ülkelerinde ve Almanya'da terörist örgüt listesinde yer alan PKK'ya karşı Almanya'da 2004 yılından bu yana açılmış 4 bin 500 suç dosyası bulunuyor. 

 

AA

13:11
 // mustafa
görevi öbür örgüt mü aldı?...
10 Nisan 2015 13:11
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler