YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK Suriyeli Kürtler'i taradı
PKK'nın suriye uzantısı PYD Kürtler'e saldırdı. Esed aleyhine gösteri yapan Kürtler’e rastgele ateş açtı. Bir çok kişi yaralandı!
PKK Suriyeli Kürtler'i taradı
04 Eylül 2012 / 10:23 Güncelleme: 04 Eylül 2012 / 10:25

Aralarında Suriye Kürt Ulusal Meclisi'nden (ENSK) Kemal Ali'nin de olduğu birçok kişi yaralandı.

Suriye'de Beşşar Esed yönetimi katliama devam ederken rejimkarşıtı gösteriler yayılıyor. Ancak Kürtler’in yoğun yaşadığı kentlerdeki Esed aleyhtarı eylemler PYD ve Esed askerlerinin müdahalesi ile sonuçlanıyor.

Önceki akşam Amude'de yaşayan Kürtler ellerinde pankartlarla sokaklara döküldü. Esed'in gitmesini talep eden ve katliamları protesto eden Kürtler bir anda silah sesleri ile sağa sola kaçışmaya başladı. Kentin hakimiyetini elinde bulunduran PYD'liler, Esed aleyhtarı yürüyüşe izin vermek istemeyince halkın üzerine kurşun yağdırdı.

HASTANEYİ DE HEDEF ALDILAR

Amatör kameralar tarafından da kayıt altına alınan saldırı, sosyal paylaşım sitelerinde yayımlandı. Ellerinde yeni Suriye bayrağı ile yoğun ateş arasında kaçışan kalabalık arasında Suriye Kürt Ulusal Meclisi'nden (ENSK) Kemal Ali'nin de olduğu bazı isimler yaralandı.

Yaralılar yakın hastanelere kaldırılırken, hastane önünde biriken vatandaşlara PYD'liler ateş açmaya devam etti. Hastaneye kurşunların isabet ettiği belirtilirken, kadın ve çocukların çığlıkları görüntülerden duyuldu. Ayrıca vatandaşların üzerine ateş açan PYD'lilerin terör örgütü PKK elebaşısı Abdullah Öcalan lehine slogan attıkları kaydedildi.

MUHABERAT İLE PYD ORTAK

Amude'deki PYD saldırısıyla ilgili BUGÜN'e konuşan Suriye Ulusal Konseyi üyesi Hamdi Osmanoğlu, bu kentin PYD'nin kontrolünde olduğunu söyledi.

Amude'de PYD ile Esed askerlerinin birlikte hareket ettiğini belirten Osmanoğlu şunları kaydetti: "Maalesef bazı kentlerde PYD ile Suriye gizli servisi El Muhaberat ortak iş tutuyor. Muhaberat ile PYD gizli bir toplantı yaptı. Bu görüşme sonucunda Suriye askeri bölgeden çekilmedi ama kontrolü PYD'ye verdi. Esed'e karşı olan her gösteriyi kendilerine karşı yapılmış gibi düşünüyorlar. Kürtler bölgede PYD'yi istemiyor ama Esed rejimi ile birlikte kontrol onlarda. Amaç bölgede sıkıntı çıkartarak dışarıya baskı unsuru oluşturmak. Aslında düşünüldüğü ve söylenildiği gibi çok kalabalık değiller ama Esed askerleri ile birlikte iş tuttukları için etkililer.

'Biz orada güçlüyüz ve hakimiyet bizde, kimse karışamaz, biz izin vermeden kimse sokağa çıkamaz' diyorlar. Çünkü Esed ile aynı zihniyeti taşıyorlar."

Çocuk ve kadınlar vardı

Suriye’de Esed rejiminin durmayan katliamlarına karşı sürekli gösteri yapılıyor. Esed’in askerleri bu eylemleri kana bularken PYD de Kürtler’i hedef almaktan çekinmedi. Mitinge kurşun yağdı. (Bugün)
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler