YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK, şimdi de şantaj yapıyor!
PKK, şimdi de şantaj yapıyor!
PKK, şimdi de şantaj yapıyor!
15 Temmuz 2008 / 07:19 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Alman basını, terör örgütü PKK tarafından Türkiye’de kaçırılan 3 Alman dağcıyla ilgili olarak, örgütün bu eylemi dünya kamuoyunun ilgisini çekebilmek için düzenlediği ve bu durumun örgütün güçsüzlüğünü gösterdiği görüşüne yer verdi.


Almanya’nın önde gelen gazeteleri, Ağrı Dağı’nda 3 Alman dağcının kaçırılması ile ilgili analizler yayınlamaya devam ediyor. ‘Die Welt’ gazetesinin konuyla ilgili haberinde, PKK’nın dağcıları kaçırmasının, örgütün zayıflığını gösterdiği belirtilerek, terör örgütünün 17 yıldır yabancıları kaçırmadığına dikkat çekildi. PKK’nın şimdi strateji değiştirerek, isteklerini şantaj yoluyla kabul ettirmeye çalıştığı kaydedildi.
Haberde, “örgütün, son dönemlerde aldığı büyük askeri ve maddi darbelerden sonra dünya kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştığı” ifade edildi.


DAĞCILAR İRAN’A MI GÖTÜRÜLDÜ?
“Frankfurter Rundschau” gazetesi ise, “Alman rehineler çoktan İran’da mı?” başlığıyla verdiği haberde, rehinelerin İran’a götürülmüş olabileceğini, ayrıca örgüt üyelerinin özellikle bu dağcıları aradıklarının ortaya çıktığını ifade etti. Teröristlerin önce tüm 13 dağcıyı kaçırmak istediği, ancak kaçırılan Helmut H. adlı Almanın girişimi sonucunda sadece 3 kişiyi kaçırmaya karar verdikleri kaydedilen haberde, güvenlik uzmanlarının, bu eylemin terör örgütü PKK’nın yeni bir “terör kampanyasının” başlangıcı olmasından endişe duydukları bildirildi.


Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de, teröristlere boyun eğmeyeceklerini bir kez daha belirterek, Alman dağcıların bir an önce serbest bırakılmaları çağrısında bulunduğu hatırlatıldı.


“Berliner Morgenpost” gazetesi de, kaçırılan Alman dağcılardan hala haber alınamadığını, Merkel’in dün Paris’te görüştüğü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la da rehinelerin serbest kalmaları konusunda işbirliği yapmayı kararlaştırdığını yazdı.


Rehinelerin nerede tutulduklarının bilinmediği, Irak’a kaçırılmış olabileceklerinden endişe duyulduğu kaydedildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler