YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK Moskova’da temsilcilik açtı
PKK Moskova’da temsilcilik açtı
10 Şubat 2016 19:30
Suriyeli Kürtlerin kurduğu Rojava Özerk Yönetimi, Moskova’da fiilen elçilik gibi çalışacak Rusya Adalet Bakanlığı'na bağlı kuruluş açtı.

Suriyeli Kürtlerin kurduğu Rojava Özerk Yönetimi, Moskova’da temsilcilik açtı. Kürt yetkililerle Rusya dışişleri temsilcilerinin de katıldığı açılışta ofisin, fiilen elçilik hizmeti vereceği belirtildi.

AÇILIŞ YAPILDI

Reuters’ın haberine göre açılış bugün saat 15.00’te yapıldı. Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw da törene katılanlar arasında Kürdistan Bölgesi Moskova Temsilcisi Aso Talabani, Rojava Kürdistanı Dışilişkiler Sorumlusu Sinem Muhammed, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, Rusya Liberal Partisi Başkanı Vladimir Volfoviç Jirinovski ve Rus Ermeni Birliği Organizasyonu Başkanı Navoyan Yuri Ludvigoviç’in olduğunu aktardı.

ELÇİLİK GİBİ ÇALIŞACAK

Rus Interfax ajansına konuşan Rusya Kürtleri Ulusal ve Kültürel Federal Otonomisi Eş Başkanı Ferhat Patiyev, temsilciliğin, Rusya Adalet Bakanlığı’na bağlı bir kamu kuruluşu olacağını, fakat fiilen elçilik gibi çalışacağını belirtti. Kantonların, Fransa ve Almanya’da da temsilcilikler açması planlanıyor.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler