YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK, inançlı nesil istemiyor
PKK, inançlı nesil istemiyor
07 Haziran 2011 09:00
Terör örgütü yandaşlarının Cizre'de imam hatip lisesi öğrencilerini diri diri yakma girişimleri şiddetle kınandı. Kanaat önderleri, saldırılarla örgütün maneviyatı yüksek gençlerin yetişmesini önlemeye çalıştığını belirtti.

PKK yandaşlarının Cizre'deki yurtta kalan öğrencileri yakma girişiminin ardından Diyarbakır'da imam hatip lisesi pansiyonuna ve üniversite yurduna yapılan saldırılar, bölgedeki STÖ ve kanaat önderleri tarafından şiddetle kınandı.

Örgütün, İslâm'a karşı olduğunun bir kez daha gözler önüne serildiğini belirten kanaat önderleri, gençliğin inancına yönelik yapılan oyunlara dikkat çekti.

Kanaat önderleri, saldırıları örgütün İslâm'a karşı ortaya koyduğu tavrın deşifresi olarak görürken dinî değerlere bağlı, maneviyatı yüksek gençlerin yetişmesinin de önlenmeye çalışıldığını belirtti. Kahramanmaraş'ta bir araya gelen İmam Hatip Mezunları Derneği (KAMİMDER), İrfander ve Anadolu Gençlik Derneği de saldırıyı lanetlerken sağduyulu insanların bu tür oyunlara gelmeyeceğini açıkladı. Bölgenin kanaat önderlerinden Ülfet Vakfı Kurucu Başkanı Abdullah Taylan Hocaefendi, terör örgütünün hedefinin imam hatip liseleri, medreseler, üniversiteler ve camiler olunca, vahşetin tanımının yapılmasının gereksiz olduğunu söyledi. Birlik ve beraberlik mesajı veren Taylan Hocaefendi şöyle konuştu: "Batısıyla doğusuyla Türkiye bu konuda çok duyarlı olmalı. Bu tür oyunlara gelmemeli. Hedefini tayin etmeli. O hedef de Türkiye'deki bütünlüğü sağlamaktır. Kardeşliği tesis etmektir. Bu tesis altında da güçlü bir Türkiye'yi doğurmaktır."

Saldırıların, PKK'nın İslâm'a ve bölge halkının değerlerine karşı ortaya koyduğu tavrın deşifresi olduğunun altını çizen Gaziantep Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, "PKK'yı bölge halkı temsilcisi bile görme zehabına düşmeden, tüm bu engellemelere rağmen doğudan batıya, kuzeyden güneye kucaklaşmayı gerçekleştirmeliyiz. Tehdit ve engellemeler bizi bölge insanımızdan koparmamalı. Sivil geziler, bölgeler arası öğrenci gezileri, kültürel programlar, ortak paylaşımlar tüm bunlara rağmen artarak devam etmeli." dedi.

SALDIRI, İNANÇLARA YÖNELİK İNSANLıK SUÇUDUR

Terör saldırılarına bir tepki de Pazarcık Alevi Kültür Dernekleri Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Pekgezer'den geldi. Saldırının inançlara yapılmış bir insanlık suçu olduğunu vurgulayan Pekgezer, "Bu saldırı hangi inanca yönelik olursa olsun kınıyoruz. Bunu herkesin de kınaması lazım. İmam hatiplere saldıranların da cemevlerine saldıranların da yaptıkları inançlara saygısızlıktır. Kardeşçe, inançlara saygılı bir şekilde yaşamamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

İmam Hatipliler Platformu da terör örgütü yandaşlarının İHL öğrencilerinin kaldığı yurtlara yaptığı saldırıları kınadı. Platform Başkanı Avukat Haşim Savaş, yaptığı açıklamada, terör örgütünün bölgede halkın manevi değerlerine açıkça savaş ilan ettiğini belirtti. İmam hatiplilerin bölgede barışın teminatı olduğunu vurgulayan Savaş, "İmam�hatipliler, bu tür kışkırtmalara gelmeyeceklerdir, imam�hatiplilerin terör yöntemleriyle işi olmaz; en güzel sözü, en güzel şekilde ifade etmeye devam edeceklerdir." ifadelerini kullandı. Savaş "Terör örgütünün gerçek yüzü ortaya çıkmıştır; bizzat kendi halkına ve halkının tercihlerine saygı duymadığını, onun manevi değerlerinin temsilcilerine terör saldırıları düzenlemekle hakikati saklayamayacak noktaya gelme çaresizliğini ortaya koymaktadırlar." şeklinde konuştu.

Mazlum-Der Gaziantep Şube Başkanı Abdurrahim Çelik de saldırıyı şiddetle kınadıklarını açıklarken, manevî değerlere bağlı öğrencilerin hedef alınmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti. Çelik, şunları ifade etti: "Siyasi ideolojilerin şiddete dönüşmesi ve masum öğrencilere saldırılara kadar ulaşması kaygı verici bir durumdur. Genç beyinler ve bedenler siyasete alet edilemez. Giderek can yakıcı bir hale gelen hak ihlallerine derhal son verilmeli, şiddet olayları terk edilmelidir."

Amaç, toplumu karşı karşıya getirmek

Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BİLSAM) Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer: Türkiye'de İslâm dini, bir değer olmaktan öte herkesin mutabık kaldığı, görüş birliğine sahip olduğu bir ortaklık. Buradan İslâm dinini alırsanız geride hiçbir şey kalmaz. Bu topraklarda İslâm'a vurmaya çalışmak cehalet değilse kesinlikle bir ihanettir. Saldırılarda dindar insanların hedef alınması, bölgesel anlamda toplumu karşı karşıya getirme provokasyonudur. 'Kürtlerin asıl dini Zerdüştlüktür' denilerek bu tür argümanlara haklılık kazandırma çalışması yapılıyor. Olaylarla batı bölgelerdeki insanların idraklerinde 'bunların İslam'la, din ile ilgisi yokmuş' algısı oluşturuluyor. Kürt sorununun çözümüne yönelik adımlar daha sağlam atılmalı. İstismara kapı açık bırakılmamalıdır.

Saldırının provokasyon olduğu ortadadır

Malatya Din Eğitimcileri Derneği Başkanı Tahsin Özerdal: Saldırılar, bölgedeki herkese mâl etmemek gerekir. Yapılanların provokasyon olduğu ortadadır. Türkiye'de yaşayan hiçbir insan bunu onaylamaz. Saldırıların arkasındaki kişilerin ciddi şekilde araştırılması gerekmektedir.

Özgürlük isteyenlerin hedefi İslÂm dini

Şanlıurfa Diyanet Mensupları Derneği (ŞUDİM-DER) Başkanı Halil Öztürk: Saldırıları yapanlar sürekli özgürlük ve demokrasiyi ön plana çıkarıyor. Son olaylarda da bunların aldatmaca olduğu görülüyor. Bu zihniyetin kimi desteklediği ve kime karşı olduğu açık bir şekilde anlaşılıyor. Milletin de bunu iyi bir şekilde sezdiğini görüyoruz. Özgürlük ve demokrasi diye saldırı yapanların hedefinde din olduğu bir kere daha görülmüştür.

Baskılara insanımız prim vermeyecektir

Uşşaki Vakfı Şube Müdürü Ömer Yetişkin: Maneviyatımızı kırmak istiyorlar. Baskı ile düşüncelerimizi engellemek istiyorlar. Bu tür olaylara insanlarımız prim vermeyecektir. Bu tür saldırıları gerçekleştirenlerin hevesleri kursaklarında kalacak. Siyaset üzerinden elde edemedikleri nemalanmayı imam hatip liseleri ve dindar insanlar üzerinden yapmak istiyorlar.

Saldırılar kaos çıkarmaya yönelik

Kahramanmaraş Platformu Dönem Sözcüsü Avukat Yusuf Bülbül: Bu saldırılar tamamen dinî değer ve maneviyata yönelik. Bölgede dinî değerlerine bağlı, maneviyatı yüksek, ahlaklı nesillerin yetişmesine yönelik bu tür saldırılarla insanları korkutmaya çalışıyorlar. Seçimler öncesinde de kaos ve provokasyon oluşturma çabası içerisindeler. Devletimizden, terör örgütünün bu saldırılarının önlemesini ve can güvenliğini sağlamasını istiyoruz.

Zaman

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler