YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK, ABD'nin çıkarlarını hedef alıyor
PKK, ABD'nin çıkarlarını hedef alıyor
PKK, ABD'nin çıkarlarını hedef alıyor
06 Şubat 2008 / 12:43 Güncelleme: 06 Şubat 2008 / 00:00


ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA Başkanı Michael McConnell, terör örgütü PKK'nın, daha önce Amerikan çıkarlarını doğrudan hedef almadığını, ancak son dönemde PKK'ya karşı yürütülen işbirliği çerçevesinde, Türkiye ve Irak'taki Amerikan çıkarlarını hedef alan saldırı riskinin büyüyebileceğini söyledi.


CIA Başkanı McConnell, Senato istihbarat komitesinde, ABD'ye yönelik tehditlere ilişkin yıllık değerlendirmesini yaptı. Komitede, terör örgütü PKK'nın, Irak'ın kuzeyindeki kamplarda yaklaşık olarak 3 bin, 3 bin 500 üyesi bulunduğunu belirten McConnell, Türkiye içinde de 1000 ila 2000 arasında terör örgütü PKK mensubu bulunduğunu kaydetti. McConnell, İran ve Suriye'de de birkaç yüz PKK'lının bulunduğuna işaret ederek, amaçlarının, “büyük Kürdistan'ı kurmak” olduğunu ifade etti.


PKK'nın beş yıllık bir aradan sonra, büyük çaplı şiddet eylemlerine 2004 yılında yeniden başladığını anlatan McConnell, “PKK daha önce ABD çıkarlarını hedef almamış olsa da Türkiye ve Irak'taki Amerikan çıkarlarına yönelik, karşılık verici saldırılar düzenlenmesi riski büyüyebilir” ifadesini kullandı.


A.A.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler