YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Piyasalar "Fed"in faiz artırımından memnun
Piyasalar "Fed"in faiz artırımından memnun
17 Aralık 2015 07:27
Uluslararası piyasalar, Fed'in yaklaşık 10 yıl sonraki ilk faiz artırımını olumlu karşıladı.

Hisse senetleri ve dolar, Fed'in yaklaşık 10 yıl sonraki ilk faiz artırımının Asya piyasalarında olumlu karşılanması ile birlikte değer kazanırken, ABD Hazine tahvilleri bir miktar değer kazandı.

Japonya hisseleri, Fed'in büyük ölçüde beklenen faiz artırımını gerçekleştirmesi ve Fed Başkanı Janet Yellen'ın sonraki faiz artırımlarının kademeli olacağını vurgulamasının ardından yüzde 2'nin üzerinde yükseldi, Çin hisse senetleri değer kazandı ve bölgesel hisse senedi volatilite göstergeleri düştü. Dolr faiz artırımı açıklamasının hemen ardından gösterdiği dalgalanma sonrası toparlandı ve euro ve Yeni Zelanda doları karşısında değer kazandı. Çin yuanı düşüşünü onuncu güne taşıyarak rekor uzunlukta bir düşüş dönemi gerçekleştirdi. ABD Hazine tahvilleri, 30 yıl vadeli tahvillerin Çarşamba günkü kayıplarını tersine çevirmesi ile birlikte değer kazandı. Petrol, 2009'dan bu yana en düşük seviyesine inmesinin ardından varil başına 36 doların altındaki seyrini sürdürdü.

Piyasanın Fed'in 2008 resesyonunun öncesinden bu yana ilk faiz artırımına verdiği tepki, yatırımcıların ABD ekonomisinin, zayıf enflasyona karşın, yüksek borçlanma maliyetlerine dayanabilecek kadar güçlü olduğuna ikna olduğunu yansıttı. ABD hisse senetleri, faiz artırımı kararının ardından, Fed Başkanı Janet Yellen'ın ABD ekonomisinin iyi performans gösterdiğini vurgulaması ve tekrar faiz artırımı konusunda aceleci olunmayacağını işaret etmesinin ardından kazançlarına devam etti.

Auckland'da, aracı kurum ve fon yönetimi firması First NZ Capital Group Ltd.'nin stratejisti Chris Green, "Fed'in nihayet faiz artırmasının ardından piyasada bir rahatlama havası var," dedi ve "Bu piyasa güveni için net olumlu. Tartışmalardan faiz artırımı konusu kalktı. Engeli aştık. Şimdi soru şu; normalleşme profili ne kadar kademeli olacak ve risk nerede olacak?" şeklinde görüş bildirdi.

Bu adım, hisse senetlerinin yüzde 200 yükselmesine ve hisselerin toplam değerinde 15 trilyon dolarlık artışa neden olan 6.5 yıllık boğa hareketinin en önemli sebebi olan daha önce görülmemiş uzunluktaki parasal teşvik dönemini sonlandırdı. Yatırımcılar şimdi, Fed'in büyümeyi agresif bir şekilde desteklemediği bir dönemde, hisse senetleri, dolar ve tahvil gibi varlıkların nasılseyredeceğine bakacak. Faiz artırımı, Yellen'ın sonraki faiz artırımlarının "kademeli" olacağını ve önceki projeksiyonlar doğrultusunda kalınacağını işaret etmesi ile birlikte, büyük ölçüde beklenen bir hareketti.

Boston'da State Street Global Advisors'a ait U.S. Intermediary Business'in şef yatırım stratejisti Michael Arone, "Piyasa Yellen'ın söylemek durumunda olduklarından memnun," dedi ve "Söylediklerinden ve açıkladıkalrından aradığım birkaç şey şuydu: Koşullar çok genişlemeci kalacak ve sıkılaştırmanın hızı kademeli olacakç. Bu ABD ekonomisine güven duyduklarını gösteriyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler