YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Petrol ile ilgili inanılmaz tahmin!
Petrol ile ilgili inanılmaz tahmin!
29 Aralık 2015 07:41
Enerji fiyatlarında daha fazla düşüş olacağına dair işaretlerle petrol spekülatörleri ham petrolün varil fiyatının 15 dolara kadar düşebileceği tahmininde bulundu.

Petrolde ayı piyasası öngörüleri küresel arz fazlalığının uzunca bir süre devam edeceği beklentisine dayanıyor. İran'ın yaptırımlar kalktıktan sonra artıracağını söylediği üretim, OPEC'in üretimde kısıntıya gitmemesi ve Rusya gibi ülkelerden gelen üretim esnekliği bu beklentiyi destekliyor.

Goldman Sachs Emtia Araştırma Direktörü Jeffrey Currie, arz fazlalığının 2016'da da devam edeceğini söyledi. Currie ayrıca, hava şartları böyle devam ederse petrol fiyatlarının 20 dolara kadar düşmesi riskinin bulunduğunu, bunun da üretim tesislerinde kapatılamalara yol açabileceğini belirtti.

PETROLDE AYI PİYASASI

Bloomberg News haberine göre petrolde ayı piyasası görünümü yatırımcıları *satma opsiyonları/seçmeli vadeli satış opsiyonları (put option) satın almaya yönlendiriyor (önceden belirlenmiş bir fiyat ve zamanda satış hakkı veren opsiyon).
Veriler, WTI fiyatı önümüzdeki yıl 30 ya da 20 dolara düşerse ödeyecek opsiyonların artan miktarlarda satın alındığını gösteriyor.  30 dolar altı kontrat sayısı nispeten az. Ancak Haziran 2016 vadeli 25 dolar put opsiyonları geçtiğimiz hafta neredeyse iki katına çıktı.

*Satma opsiyonu (put option) vadesinden önce, bir varlığın önceden belirlenmiş bir fiyattan satılmasını ifade ediyor.


HABERTÜRK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler