YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Peşmergeden alçak referandum hamlesi
Peşmergeden alçak referandum hamlesi
25 Eylül 2017 16:08
Peşmerge, sözde referanduma katılmayacaklarını beyan eden 250 Iraklı aileyi, Kerkük'ten Diyala'ya sürdü.

Irak'taki İnsan Hakları Gözlemevi, Kerkük'te yaşayan ve referandumda oy kullanmak istemeyen aileler, peşmergeler tarafından baskı uygulanarak şehirden sürgün edildiği bildirildi. IOHR, "Referanduma katılmayı reddettikleri için 250'den fazla aile geçtiğimiz iki gün boyunca Kerkük'ü terk ettiler" ifadelerini kullandı.

"SEÇİME ZORLANAN HALKIN KORUNMASI..."

Daha önce Kerkük Vali Necmeddin Karim, referanduma destek vermesi sebebiyle Irak parlamentosu tarafından 14 Eylül'de görevden alınmıştı. Gözlemevi, Diyala'daki Al-Azeem kasabasına kaçan beş aileyle bağlantı kurduğunu belirtti.

Irak Başbakanı İbadi, yaşanan olayların ardından Irak emniyet güçlerine "Kürt bölgesinde seçime zorlanan halkın korunması" emri verdi.

AİLECE SÜRÜLDÜLER

Diyala'ya sürülen yedi kişilik bir aile, peşmergelerin cuma günü kimliklerini kontrol ederek referanduma katılmayacaklarını belirtmeleri üzerine şehri terk etmelerini söylediklerini anlattı.

Diyala'ya sürülen halk yapılan bu referandumun Irak'ı bölmeye yönelik siyonist bir plan olduğunu vurguluyor.

İrtibata geçilen diğer bir aile ise, kendilerine iki seçeneğin sunulduğunu, oy kullanmaları veya oy kullanmamaları durumunda şehri terk etmelerini istediklerini anlattı.

AŞİRETİN TÜMÜ OY KULLANMADI

Günün erken saatlerinde yapılmaya başlanan referandum, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve bölgesel güçler Türkiye ve İran tarafından reddediliyor.

Diyala eyaletinde yerel bir kaynak, Peşmergelerin halkı tehdit etmesi üzerine Mandalı Kürt aşiretleri de oy kullanmayacağını açıkladı.

çok dikkat
 // Yaşar
büyük israil kurulunca bu tarzanide ya eceli ile geberir yada TASMA SAHİPLERİ TAFINDAN GEBERTİLİR. sonra sıra maalesef TÜRKİYE*YE gelmektedir. o silahları laf olsun diye vermediler. ★UYAN EY İSLÂM ÜMMETİ UYAN★ horul horul kış uykusundasın. UYANIN BİRAZ ZAHMET OLACAK AMA....
25 Eylül 2017 21:40
çok dikkat
 // Yaşar
şunu gözden hep birlikte kaçırdık. dünyanın en ahlâksız en sömürgeci devleti abd nin ajanları ortadoğuda DEAŞ diye bir örgüt kurdu sonrada ona düşmanmış gibi gözüküp pkk nın Suriyedeki uzantısına sürekli silah yardımı yaparak Ortadoğuyu silah deposu haline geyirdi ve şimdide yine karşıymış gibi gözükerek KALIN VE KIZIL TASMA taktığı tarzani alçağına sözde kürdistan referandumu yaptırıyor. maksak kürt devleti değil zaten fitne üssü halindeki ortadoğuyu yakmak yıkmak ve büyük israil devletinin kurulmasını kolaylastırmaktır....
25 Eylül 2017 21:35
 // Arif
Bugün ne yaptılarsa yarın da aynısı yapacaklar. Demografik yapıyla oynayacaklar. Barış sürecinde yerel yönetim gücünden yararlanıp ülkemizde de bazı yerleşimlerde benzer şeylere girişmişlerdi....
25 Eylül 2017 17:03
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler