YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Peşmerge girdiği yerlerden çıkmayacak
Peşmerge girdiği yerlerden çıkmayacak
18 Haziran 2014 15:52
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanlığı, peşmergenin kontrolü sağladığı Kerkük ili ile diğer nahiyelerden çıkmayacağını bildirdi.

IKBY Başkanı Mesut Barzani, bölgedeki siyasi partilerin temsilcileriyle Selahaddin ilçesindeki konutunda bir araya geldi. Başkanlığın resim sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Barzani ile siyasi yetkililer, IŞİD sonrası ülkede yaşanan gelişmeleri ele aldı.

Açıklamada, toplantıdan sonra alınan kararlarla ilgili yayımlanan bildiriye de yer verildi. Bildiride, Irak ordusunun çekilmesiyle peşmergenin kontrolü sağladığı Kerkük ili ile diğer nahiyelerden çıkmayacağı belirtildi. Bunun için Kürdistan bölgesel hükümetinin peşmergeye her türlü desteği vereceği vurgulandı.

Bildiride, boru hattıyla Türkiye'ye petrol sevkiyatının devam edeceği, bu konuda herhangi bir problem veya engele izin verilmeyeceği kaydedildi.

Endişe verici gelişmelerin, Anbar'daki kırılmayla başladığı hatırlatılan bildiride, Maliki hükümetinin siyasi çözümler üretmek yerine askeri yöntemlerle krizi derinleştirdiğe işaret edildi.

Bildiride merkezi Bağdat hükümetinin yaptığı hatalar şöyle sıralandı:

"Siyasi süreç geri plana itilerek demokrasinin içi boşaltıldı. Ulusal zeminden uzaklaşılması çok olumsuz sonuçlar doğurdu. Bu durum, ülkedeki bütün bileşenler ve taraflar arasındaki ittifakı bozdu ve siyasi süreci tıkanmaya götürdü. Oluşan siyasi süreç, ulusal uzlaşıya tamamen aykırıdır. Bu nedenle Irak hükümetlerinin üzerine bina edildiği temel yapı çökmüştür."

Yapılması gerekenler

Mevcut krizi çözecek çözüm önerileri ise şöyle sıralandı:

"Irak güçleri ve ulusal unsurlar arasındaki güven yeniden tesis edilmelidir. Bu temeller üzerine yeni bir siyasi yapı kurulmalıdır. Siyasi sürecin ve siyasi yolların itibar kazanacağı ve güvenilir olacağı model bulunmalıdır. Baskıcı, dışlayıcı, ırkçı ve mezhepçi ve diktatöryal siyasetin önü kökten kapatılmalıdır."

Bildiride askeri ve güvenlik eksenli çözüm yöntemlerinin, ulusal huzuru ve barışı tehdit edeceğine dikkat çekilerek, siyasi ve barışçıl temel çözümlerin hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Emekli peşmergeler göreve çağrıldı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tehdidine karşı emekli peşmergeleri göreve çağrırarak, her türlü gelişmeye hazırlıklı olmalarını istedi.

Barzani, yayımladığı mesajda, elde edilen kazanımlarının korunması için herkesin sorumluluğunun gereğini yerine getirmesi ve peşmerge güçleri ile emniyet kuvvetlerine yardımcı olması gerektiğini kaydetti.  

Emekli peşmergelere çağrıda bulunan Barzani, "Emekliliğe ayrılmış bütün kahraman peşmergelere çağrım var:  Peşmerge güçlerine yardımcı olun ve onlarla birlikte çalışın. Karargahlarınızla sürekli iletişimde olun. Her türlü gelişmeye hazırlıklı olun.Peşmerge Bakanlığı ve komutanlıklar, uygun iş paylaşımını ve görevlendirmeyi üstlenerek, gerekli örgütlenmeyi ve organizasyonu yapsınlar."

Halka da yardım çağrısı yapan Barzani, mesajında şunları kaydetti:

"Herkes gücü oranında  peşmerge güçlerine bağışta bulunsun. Allah'ın izni ve sizin desteklerinizle,peşmerge önceki süreçlerde olduğu gibi halkımızın mücadelesini ileri seviyelere taşıyacak ve dirençli iradesiyle Kürdistan'ı tehdit eden her türlü gelişmeye karşı koyacak güçtedir."

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler