YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Peşmerge 48 saatte Kobani'de
Üst düzey bir KDP yetkilisi, Barzani'nin 40 saat içerisinde peşmergenin Kobani'ye ulaşması için talimat verdiğini belirtti.
Peşmerge 48 saatte Kobani'de
21 Ekim 2014 / 06:55 Güncelleme: 21 Ekim 2014 / 07:37

IKBY Başkanı Mesut Barzani, Peşmerge güçlerinin 48 saat içinde Kobani'ye ulaştırılması talimatı verdi.

Al Jazeera'ye bilgi veren ve isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir KDP yetkilisi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin peşmerge güçlerinin 48 saat içinde Kobani'ye ulaştırılması talimatı verdiğini söyledi. Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, peşmergenin destek için Kobani’ye geçişine yardımcı olduklarını açıklamıştı.

PYD: Peşmerge Kobani'ye ulaşmadı

PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah ise Al Jazeera’ye yaptığı açıklamada Kobani’ye şu ana kadar peşmergelerin gelmediğini söyledi.

Kobani’ye saldıran IŞİD güçleriyle mücadele eden PYD’nin Eşbaşkanı Asya Abdullah, Al Jazeera’ye yaptığı açıklamada, peşmerge güçlerinin şu ana kadar Kobani’ye girmediğini söyledi. Kaç peşmergenin Kobani’ye gireceği ya da girişin nasıl olacağı yönünde şimdiye kadar kendileriyle bir temasta bulunulmadığını da ekledi.

Abdullah, Kuzey Irak Kürt yönetiminin silahlı gücü olan peşmergelerin Kobani’ye gelmesine ve IŞİD’e karşı savaşlarında kendilerinin yanında yer almasına nasıl yaklaştıkları sorusunu ise “Şu an bu konu gündemimizde yok” diye yanıtlandı.

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler