YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Peres'ten Amerika itirafı
Kudüs'te bir toplantıda konuşan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İran'ın en büyük tehdit olduğunu söyledi. Peres konuşmasında bir de itirafta bulundu. İsrail cumhurbaşkanı, "Amerika'nın dostluğu olmadan ayakta kalamayız"dedi.
Peres'ten Amerika itirafı
23 Ekim 2010 / 09:10 Güncelleme: 23 Ekim 2010 / 09:18

israil Cumhurbaşkanı Şimon Peres Ortadoğu'da Arap krallıklarını demokrasiye davet etmenin imkansızlığını dile getirerek "ABD ile israil'in birbirlerine müthiş ihtiyaç duyduklarını" söyledi...

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, "ABD'nin dostluğu olmaksızın ülkesinin ayakta kalamayacağını" belirtti. Ordu radyosunun haberine göre, Yahudi Toplumu Siyaset Planlama Enstitüsünün Kudüs'te düzenlediği bir toplantıda konuşan Peres, "Nasıl ki ABD, İsrail'in güvenlik gereksinimlerini anlayışla karşılamaya çalışıyor, İsrailliler olarak bizim de ABD'nin güvenlik gereksinimini anlamamız lazım" ifadesini kullandı.

İRAN EN BÜYÜK TEHDİT

Peres "ABD'nin bize verdiklerini tabii ki biz de aynen geri veremeyiz ama kendi çapımızda yardımcı olabiliriz" şeklinde konuştu. Peres, İran'ın hem İsrail hem de Amerika'ya en büyük tehdidi oluşturduğunu da kaydetti. İsrail Cumhurbaşkanı, "ülkesinin bu koalisyonun oluşmasına duyurularla değil, Filis-tinliler'le olan ikincil önemdeki çatışmaya son verip, Amerika'nın İran tehdidine odaklanmasına olanak sağlayarak katkı yapabileceğini" vurguladı.

Peres, ABD'nin eski başkanlarından George Bush'un, Irak gibi Arap ülkelerine demokrasi getirme yolundaki teşebbüslerine de eleştiride bulundu ve "ABD Başkanı Bush'un bu yöndeki çabalarını takdirle karşılıyorum. Ama bu mümkün mü? " ifadesini kullandı. Peres, "Bir krala gidip 'haydi seçime' demenin güçlüğüne" işaret ederken, "bunun bir hindiyi Şükran Günü ziyafet tepsisine oturmaya davet etmeye benzediğini" kaydetti. İsrail Cumhurbaşkanı, "Müslümanların kendi yollarını kendi seçmeleri gerektiğine inandığını" söyledi.

TÜRKİYE YENİ YERLEŞİMCİ İSTİLASINI ESEFLE KARŞILADI

"Türkiye, İsrail'in 15 Ekim 1 2010 tarihinde Doğu Kudüs'ün iki mahallesinde 238 konut inşaatı için ihale açmasını esefle karşıladığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığımdan yapılan açıklamada, "İsrail-Filistin ihtilafının çözümüne yönelik görüşmelerin sürdürülmesi için çabaların yoğunlaştığı bu kritik donemde yeni yerleşim yerleri inşasına başlanması kaygı uyandırmakta ve israil'in barış sürecine ilişkin tutumu hakkında addi şüphelere yol açmaktadır" denildi.

Türkiye, İsrail'i yeni yerleşim yerleri inşasına ilişkin kararını gözden geçirmeye ve uluslararası hukuka aykırılık teşkil eden tüm faaliyetlerini bir an evvel durdurmaya davet etti...
Bugün

RUH İKİZİ OLDUĞUNUZU BİLİYORDUK.
 // MAVİ MARMARA
Sadece yanıldığımız israilin abd nin abisi olduğu idi bu itirafta sanki tam tersi gibi algılama var fakat yaşlı Peres kaçırmış galiba bizim kanaatimiz yine eskisi gibi siyonist israil abd nin yöneticisi ve amiridir abisidir ne isterse abd onu yapmak zorundadır yoksa para ile dize getirmesini çok iyi bilir.....
23 Ekim 2010 10:18
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler