YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Peres imamlarla görüştü
Peres imamlarla görüştü
10 Mart 2013 16:47
İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, dinler arası barış görüşmeleri çerçevesinde Paris ve civarında faaliyet gösteren 20 imamla bir araya geldi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Paris'te bulunan Peres, bu sabah Shangrila Otel'de Müslüman topluluk temsilcilerini kabul etti.

Görüşme sırasında 2012'de Fransa'nın Toulouse kentinde Muhammed Merah isimli şahsın Yahudi okuluna düzenlediği saldırı ve ikisi çocuk üç kişinin hayatını kaybetmesi olayı da gündeme geldi. Perez, "Toulouse bir dönüm noktasıdır. Çünkü orada ölüm iğrenç yüzünü gösterdi" dedi.

Paris, Drancy Camisi'nin imamı Hasan Chalghoumi, "11 Mart korkunç suçların işlendiği kötü bir dönemdi. Yahudilerden önce Müslümanlar öldürülmüştü. Bizim mücadelemiz her türlü köktencilik ve şiddete karşı" diye konuştu.

Toplantıda Fransa'nın 5 milyon Müslüman nüfusuyla Avrupa'da ilk sırada bulunduğunun altını çizen İmam Chalghoumi, "İnsan hayatı, Mekke'den bile daha kutsaldır. Bize Fransa'da Müslümanlarla Yahudiler arasında bugüne kadar bir çatışma haberi ulaşmadı. Bu barışı diğer yerlere ihraç etmemiz gerekir" ifadesini kullandı.

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler