YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Peres: Eğer Yahudiler suçluysa...
Peres: Eğer Yahudiler suçluysa...
07 Temmuz 2014 05:33
İsrail Cumhurbaşkanı 17 yaşındaki Hudayr'ın öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, 17 yaşındaki Filistinli Muhammed Hüseyin Ebu Hudayr’ın öldürülmesine ilişkin, ''Eğer suçu Yahudiler işlediyse diğer suçlular gibi yargı önüne çıkacaklar, ayrıcalık yapılmayacak” ifadesini kullandı.

Peres, Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırıldıktan sonra öldürülen Ebu Hudayr’ın katil zanlısı olarak bazı Yahudilerin polis tarafından gözaltına alınmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, olayın faillerine ayrıcalık tanınmayacağını aktardı.

Şimon Peres, şu ifadelere yer verdi:

“Eğer suçu Yahudiler işlediyse diğer suçlular gibi yargı önüne çıkacaklar, ayrıcalık olmayacak. Hukuk herkes için eşit, herkes kanun önünde eşittir. Onun önünde taviz olmaz. Kanlar arasında ayrım yoktur. Bir çocuğun öldürülmesi ne olursa olsun din ve millete bakılmadan kınanması gereken bir şeydir. Hayatları korumak ve onu diğerinden alanı cezalandırmak bizim sorumluluğumuzdur”

İsrail’in demokrasisi ile övündüğünü vurgulayan Peres, şiddet ve kışkırtmaların sona ermesi konusunda önceki günkü çağrısını tekrarlayarak, “Kışkırtmalara son vermeliyiz, şimdi hukuka saygı duyma zamanı. Bu, bizim ellerimizde. Kelimelerin daha fazla üzüntü ve tehlikelere götürebileceğini biliyoruz. Şimdi hepimiz için sükunet ve hepimiz için insan olarak bu anlayışı gösterme zamanı. Bu, bir arada barış içinde yaşama ahlakı için umudumuz olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Kamu Güvenliği Bakanı Yitzhak Aharonovitch de yaptığı açıklamada, “Kudüs bölgesinde İsrail polisi ve İsrail İistihbarat birimleri birkaç genci, Ebu Hudayr’ın cinayet şüphelisi olarak gözaltına aldı. Bu olay üzerindeki örtüyü kaldırmak için çalışan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Herkesten tüm bu kargaşa ve şiddeti önlemek için sorumluluk üstlenmelerini istiyorum” diyen Aharonovitch, “Bu şoke edici ve kabul edilemez eylemi aklı başında olan herkes, İsrail devleti gibi güçlü bir demokratik ülkede güçlü bir şekilde kınamalıdır” ifadesini kullandı.

 

06:44
 // Vatandas
Kim inanir size, cani ruhlu put-peres....
07 Temmuz 2014 06:44
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler