YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Peres: Anlaşmaya varabiliriz
İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Arap basın mensuplarıyla biraraya geldi. Filistinliler'le anlaşmaya çok yakın olduklarının altını çizen Peres, Oslo anlaşmasından cayma haberlerinin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.
Peres: Anlaşmaya varabiliriz
26 Temmuz 2011 / 15:04 Güncelleme: 26 Temmuz 2011 / 15:12

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, "Filistin Yönetimi'nin Eylül ayında tek taraflı bağımsız devlet olarak ilan edilmesi halinde, İsrail'in Oslo Anlaşması'ndan cayacağı" yolundaki haberleri "hiçbir temeli bulunmayan spekülasyonlar" olarak nitelendirdi.

Peres, ramazan ayının başlaması öncesinde Arap basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda, "Filistinlilerle barış anlaşmasına hiç olmadığı kadar yakınız" diye konuşan Peres, Filistinlilerin BM'de tam üyelik başvurularının değerlendirileceği Eylül ayının, bir tehdit ayından "Umut Eylülü"ne dönüşebileceğini kaydetti.

Filistin Yönetimi ile "gizli" temasların bulunup bulunmadığı sorularına "bunların olmadığını söyleyemem" diye yanıt veren Peres, "Her şekilde bir diyalog sağlamaya çabalıyorum" dedi. Peres, var olan güçlüklerin üstesinden gelmeye yönelik girişimler olduğunu ve kendisinin de bu girişimlerde yer aldığını söyledi.

İsrail halkının barış arzusunda olduğunu ve bir barış anlaşmasına varılmayacağını düşünen kimsenin bulunmadığını belirten İsrail Cumhurbaşkanı, "Çok kısa süre kalmasına rağmen, bu süre içinde anlaşmaya varabiliriz" dedi.

Haaretz gazetesi, dün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Ulusal Güvenlik danışmanı Yaakov Amidror başkanlığında bir ekibin, Filistinlilerin Eylül planlarına karşılık, Oslo anlaşmasının feshedilmesi ihtimalini araştırdıklarını öne süren bir haber vermişti. Haberde, anlaşmanın geçersiz kılınması ile ilgili iddianın İsrailli yetkililer tarafından doğrulanmadığı vurgulanırken, İsrail Başbakanlığının, sadece Ulusal Güvenlik Konseyi'nin Eylül öncesi birçok alternatifi müzakere ettiğini söylediği de dile getirilmişti.

İki taraf arasındaki barış anlaşması çabalarının çerçevesini çizen Oslo Anlaşması, 13 Eylül 1993'te Washington'da dönemin Dışişleri Bakanı olan Şimon Peres ile o zaman Filistin Kurtuluş Örgütü'nün müzakereci ismi Mahmud Abbas arasında imzalanmış; söz konusu anlaşma töreninde yine dönemin ABD Başkanı Bill Clinton, Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozyrev ile İsrail'de daha sonra Filistinlilerle barış çabaları nedeniyle İsrailli bir sağcının suikastı sonucu yaşamını yitiren İsrail Başbakanı İzak Rabin ile FKÖ Başkanı Yaser Arafat da hazır bulunmuşlardı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler