YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pentagon'dan eğit-donat açıklaması
Pentagon'dan eğit-donat açıklaması
13 Mayıs 2015 02:44
Pentagon Sözcüsü Warren, "Türkiye'deki eğitimlerin başlamasına yönelik hiçbir zaman tarih açıklamadığımız için herhangi bir gecikme olduğunu da söyleyemeyiz. Dolayısıyla gecikme yaşandığına dair fikirler de bu noktada desteksiz" diye konuştu.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Steve Warren, Suriyeli ılımlı muhaliflere eğit-donat programının Türkiye ayağında gecikme olmadığını bildirdi.

Pentagon'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Warren, eğitimlerin baharda başlayacağını daha önce dile getirdiklerini hatırlatarak, "Bu da zaten gerçekleşti. Diğer ülkelerde de eğit-donat programı, eğitim alanlarının tamamen hazır olmasıyla başlayacak" dedi.

Programın Türkiye ayağına yönelik soru üzerine Warren, şunları kaydetti:

"(Türkiye'deki eğit-donat programı bağlamında) Herhangi bir sorun yok. Suriyeli ılımlı muhaliflerin eğitiminde niyetimizin, onların kendi bölgelerini korumaları ve nihayetinde DAEŞ ile mücadele etmelerini sağlama olduğunu hep açıkça belirttik. Türkiye'deki eğitimlerin başlamasına yönelik hiçbir zaman tarih açıklamadığımız için herhangi bir gecikme olduğunu da söyleyemeyiz. Dolayısıyla gecikme yaşandığına dair fikirler de bu noktada desteksiz".

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), 8 Mayıs'ta, Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat programının ilk bölümünün başladığını bildirmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler