YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pentagon, 'ABD uçağı' iddialarını yalanladı
Pentagon, 'ABD uçağı' iddialarını yalanladı
Pentagon, 'ABD uçağı' iddialarını yalanladı
07 Ekim 2008 / 22:13 Güncelleme: 08 Ekim 2008 / 00:00

İran, hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle mecburi inişe zorlanan savaş uçağının ABD'ye ait olmadığını bildirdi.
        


İran devlet televizyonu, adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir askeri yetkilinin, ''İran hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle geçen hafta mecburi inişe zorlanan Falcon tipi savaş uçağı ABD'ye ait değil'' yönündeki  ifadesini duyurdu.
        


Açıklamada, ''Söz konusu uçağın 30 Eylülde İran hava sahasını kullanma talebi, askeri olduğu gerekçesiyle reddedildi. Ancak birkaç saat sonra rota değiştiren ve sivil olduğunu belirten uçak, İran hava sahasına izinsiz olarak girdi. Bunun üzerine İran jetleri, Falcon tipi savaş uçağını mecburi inişe zorladı. Kötü bir niyet taşınmadığının anlaşılması üzerine uçağın İran hava sahasını terk etmesine izin verildi. Uçaktakilerin hiçbiri ABD vatandaşı değildi'' ifadeleri kullanıldı.


HAVA SAHASINI İHLAL ETTİ


İran'ın yarı resmi haber ajansı Fars, dün İran askeri jetlerinin, ülke hava sahasını ihlal eden bir ABD uçağını inişe zorladığını duyurması gözleri bölgeye çevirdi. Fars ajansının haberine Türkiye'den giden ve 5 generali taşıyan Falcon tipi yolcu uçağı pazar günü İran jetleri eşliğinde belirtilmeyen bir havaalanına indirildi. Generallerin Amerikalı olduğu öne süren ajans haberinde "Türkiye'den gelen uçak İran hava sahasına izinsiz girdi. Bu yüzden İran jetleri tarafından inmeye zorlandı" denildi.


AFGANİSTAN'A GİDİYORLARDI


Sabah'ta yer alan habere göre, Macaristan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İran'ın mecburi inişe zorladığı uçağın, Macaristan'dan askeri bir heyeti taşıdığı belirtildi. Açıklamada 4 askeri yetkiliyi taşıyan uçağın "idari bir hatadan dolayı'' yanlışlıkla 30 Eylül'de İran'ın hava sahasına girdiği, sorunun çözülmesinden sonra Afganistan'a doğru yolculuğuna devam ettiği bildirildi. Bakanlık, uçağın özel bir şirketten kiralanmış Hawker 800 tipi sivil uçak olduğunu kaydetti. İran devlet televizyonu da üst düzey bir askeri yetkilinin, "Falcon tipi savaş uçağı ABD'ye ait değil" açıklamasını duyurdu. 'ABD uçağı' iddialarını yalanlayan Pentagon ve Beyaz Saray da 'haberleri inceliyoruz' dedi.

        

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler