YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PEGIDA taraftarları ile karşıtları bazı kentlerde gösteri yaptı
PEGIDA taraftarları ile karşıtları bazı kentlerde gösteri yaptı
24 Mart 2015 01:10
Almanya’nın bazı kentlerinde, Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) taraftarları ve karşıtları gösteriler düzenledi.

Dresden kentinde 20. gösteriyi gerçekleştiren PEGIDA taraftarları Altmarkt Meydanı’nda toplandı. Buradan yürüyüşe geçen göstericiler Pirnaischer Meydanı, Georg Meydanı ve Wall Caddesi'nden geçerek yürüyüşün başladığı meydana geldi.

Yürüyüş sırasında, "Biz halkız" ve "Almanya’yı sevmeyen Almanya’yı terk etsin" sloganları atıldı.

PEGIDA’nın kurucusu Lutz Bachmann, Altmarkt Meydanı’nda yaptığı konuşmada, Dresden Belediye Başkanlığı için adaylarının belirlendiğini söyledi. Adayın ismini açıklamayan Bachmann, Müslüman karşıtı tutumuyla tanınan aşırı sağcı Özgürlükler Partisi (PVV) lideri Geert Wilders’in 13 Nisan’da düzenlenecek PEGIDA gösterisine katılacağını bildirdi.

Öte yandan Post Meydanı’nda yüzlerce kişi "hoşgörü ve dünyaya açık bir Dresden kenti" için gösteri yaptı.

Dresden polisinden, PEGIDA gösterisine yaklaşık 5 bin 500, karşıt gösteriye ise yaklaşık 900 kişinin katıldığı, güvenliği sağlamak için de 610 polisin görev yaptığı belirtildi. 

Leipzig, Chemnitz ve Erfurt kentlerinde de PEGIDA taraftarları ile karşıtların gösteri yaptığı, gösterilerin her birine 100 ila 300 arasında kişilerin katıldığı öğrenildi. 

Dresden'de geçen hafta yapılan PEGIDA gösterisine yaklaşık 7 bin 700 kişi katılmıştı. 

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler