YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PEGIDA lideri kamuoyundan özür diledi
PEGIDA lideri kamuoyundan özür diledi
20 Ekim 2015 23:27
Almanya'da Randomhouse Yayınevi Grubu (Bertelsmann) PEGIDA hareketinin gösterisinde nefret söylemli ve ırkçı bir konuşma yapan yazar Akif Pirinçci'nin sözleşmesini feshettiği bildirildi.

Yayınevinin internet sitesinden yapılan açıklamada Pirinçci'nin kısa adı PEGIDA olan "Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" hareketinin dün akşam Dresden kentinde düzenlediği gösteriye katılarak konuşmanın ardından Pirinçci ile yolları ayırma kararı aldıkları ifade edildi.

Açıklamada, ''Demokrasi ve insan haklarının korunması yaratıcı yayıncılık için öncelikli bir bileşendir. Aynı şey gelenek ve kültürel çeşitlilik isteğine saygı için de geçerlidir. Akif Pirinçci'nin açıklamaları bu değerler ile taban tabana zıttır'' ifadeleri kullanıldı.

Yayınevi şu ana kadar dağıtımı yapılan tüm kitaplarında geri çekileceğini dağıtımın durdurulduğunu bildirdi.

Öte yandan PEGIDA hareketinin kurucusu Lutz Bachmann da sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamasında Pirinçci'nin gösteriye misafir konuşmacı olarak davet edilmesinin hata olduğunu kabul ederek özür diledi.

Bachmann gösteride Akif Pirinçci'nin ''Aus Umvolkung''  adlı kitabından bir pasaj okumasının kararlaştırıldığını ancak Pirinçci'nin bunun dışına çıkarak başka bir konuşma yaptığını belirtti.

Bachmann 25 dakika süren konuşmanın ardından mikrofonu Pirinçci'nin elinden almak zorunda kaldığını ve bu hareketinin doğru bir karar olduğunu kaydetti.

Lutz Bachmann tüm bu istenmeyen durumdan dolayı sorumluluğu kendisinin üzerine aldığını ve kamuoyundan özür dilemekten başka çaresi kalmadığını vurguladı.

Almanya'da yayınlanmış bir çok kitabı olan yazar Akif Pirinçci, PEGIDA'nın gösterisinde İslam karşıtı bir konuşma yapmış ve konuşmasını uzatınca, göstericiler tarafından yuhalanmıştı.

Dresden Savcılığı yazar Akif Pirinçci hakkında İslam ve yabancı düşmanlığı içeren konuşması nedeniyle soruşturma açmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler