YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PEGIDA itibarımıza zarar veriyor
PEGIDA itibarımıza zarar veriyor
26 Aralık 2014 13:49
Dresden Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Vorlaender, İslam ve yabancı karşıtı göster düzenleyen PEGIDA'nın Almanya’nın itibarına zarar verdiğini söyledi.

Vorlaender,  yaptığı açıklamada,  siyasetçilerin PEGIDA gösterilerini net, kararlı ve soğukkanlı karşılaması gerektiğini ifade etti.

İnsanların sokağa çıkıp ve aptalca şeyler söylediğinde demokrasinin tehlikede olacağına inanmadığını belirterek, buna sağlam bir demokrasinin dayanması gerektiğini  belirten Vorlaender, ‘’Siyasetçilerin, yabancılara karşı nefrete ve yabancı düşmanlığına karşı kararlılıkla mücadele göstermesi ve
sığınmacılara karşı merhametsizliğe de açık ifadeler kullanması lazım’’ dedi.

Bu eylemlere karşı çeşitli kentlerde karşıt gösteriler düzenlendiğini belirten Vorlaender,  ‘’PEGIDA’nın bir tehlike olduğunu sanmıyorum. Demokrasimiz yeteri kadar sağlam ancak kuşkusuz itibarımıza zarar veriyor. Dresden için de hoş değil’’ ifadesini kullandı.

‘’Bu eylemlerin bu kadar büyüyeceğini beklenilir miydi?’’ sorusuna Vorlaender, ‘’Bu tabi düşünülemezdi. Bu gerçekten büyük sürpriz ve bundan dolayı da burada yapılan tüm açıklamalar muğlak kalıyor’’ yanıtını verdi.

Vorlaender, eylemlere katılan insanların sayısının artmasının önemli sebebinin, çeşitli grupları bir araya getiren organizatörlerin kurnazca yaptığı organizasyonundan kaynaklandığını ifade etti.

"Bu gösterileri düzenleyen arasında bazı bilinen holigan gruplarla bağlantılı sayılabilecek kişiler ile Neonazilerle temasta olan veya kendileri Neonazi olan kişiler de  bulunuyor" diyen Vorlaender, ‘’Bu bir grup. Bunlar organizasyon için çerçeveyi oluşturduklarından dolayı çok önemli. Bunun yanı sıra  kaygılı olan bir orta sınıf var. Sesini duyuramadıklarına inanıyorlar’’ifadelerini kullandı.

Eyleme katılanlar genelde yaşlı

Eylemlere genelde yaşı ilerlemiş kişilerin katıldığına işaret eden Vorlaender, ‘’Gösterilerde çok sayıda yaşlı erkek var. Yüzde 90’ı erkek. Yüzde 10’u kadın. Gençlerin oranı holiganlar ve Neonazileri çıkartıldığında yaşlılara oranla çok düşük’’ şeklinde konuştu.

Siyasetçilerin de bu gösterilere karşı çok çaresiz göründüklerinin hatırlatılması üzerine Vorlaender, siyasetçilerin yabancılara karşı nefretin, sığınmacılara ve iltica talebinde bulunanların istenmemesini doğru bulmadığı ve bunun çirkin olduğunu ifade ettiğini kaydetti.

Vorlaender, diğer taraftan da siyasetçilerin bu gösterilerde yer alan orta sınıfla diyaloğa girmesini istediğini ancak eylemlere katılanların diyaloğa karşı çıkması ve görüşme yapmaya hazır olmayışı bir sorun olarak gösterdi.

Ortak payda yabancılara karşı ön yargı

Dresden kentinde çok düşük sayıda yabancının ve Müslümanın yaşadığı hatırlatılarak, gösterilerin neden bu kentte yapıldığının sorulması üzerine Vorlaender, şöyle devam etti:

"Yabancıların olmadığı yerde yabancı düşmanlığı ve Yahudilerin olmadığı yerde Yahudi düşmanlığı var. Bunlar belirli ön yargılardan ve korkulardan ortaya çıkıyor. Buraya katılanların ortak paydası yabancılara karşı ön yargılar ve sözde yabancılaşmaya yönelik korkular.  Farklı gerekçelerle bu, insanları birbirine bağlıyor.’’

PEGIDA eylemlerine katılan sayısı

Vorlaender, ‘’Eylemlere katılanların sayısı yeni yılda artar mı?’’ sorusu üzerine ön görüde bulunmada ihtiyatlı olunması gerektiğini ifade ederek,  bu hareketin gösterilerine katılanların sayısının artmasının herkesi şaşırttığını söyledi.

Ocak ve şubat aylarında yine 15-20 bin kişinin sokaklara çıkabileceğini dile getiren Vorlaender,  ancak sayının yine bu boyutta olacağının beklenilebileceğini kaydetti.

İzlenim edinmek için son gösteriye gittiğini ve burada bazı katılımcılarla konuştuğunu ifade eden Vorlaender, insanların herhangi siyasi partinin kendilerini temsil etmediğini söylediğini aktardı.

Bazı göstericilerin  eski Hristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU) veya Sosyal Demokrat Parti (SPD) seçmeni olduğunu dile getiren Vorlaender, şimdi ise kendilerini  ‘’Almanya için Alternatif’’ Partisi'ne yakın hissettiklerine işaret etti.

Almanya’nın Dresden kentinde İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA grubunun, çağrısı üzerine her hafta pazartesi akşamları gösteri düzenleniyor. Ekim ayında birkaç yüz kişinin yer aldığı gösterilere geçen hafta 17 bin 500 kişi katılmıştı.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler