YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PEGIDA İngiltere’de hezimete uğradı
PEGIDA İngiltere’de hezimete uğradı
02 Mart 2015 03:19
Almanya’da ortaya çıkan İslam ve göçmen düşmanı PEGIDA grubu İngiltere’deki ilk gösterisinde umduğunu bulamadı. Buna karşılık 2 bin kişi Müslüman düşmanı gruba karşı toplanarak “PEGIDA’yı durdur. İslamofobiye ve Irkçılığa hayır” dedi.

Almanya’da ortaya çıkan İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA grubu ve uzantısı hareketlerin Batı’da organize ettikleri İslamofobik eylemler umduğunu bulamıyor. Almanya’da kan kaybetmeye başlayan, Müslüman karşıtlığı üzerinden kitleleri sokağa davet eden ırkçı PEGIDA daha önce Viyana’da uğradığı hezimetin benzerini İngiltere’de yaşadı. Roma’da İslam karşıtı Kuzey Ligi de organize ettiği sokak eylemlerinden umduğunu bulamadı.

PEGIDA’nın İngiltere’de düzenlediği ilk yürüyüşe katılım beklenenin altında kalırken,  2 bin kişinin katıldığı karşıt gösteriyle PEGIDA protesto edildi. Almanya’daki PEGIDA’nın İngiltere şubesince Newcastle’da yapılan yürüyüşe, 400 kişi katıldı. Katılımın beklenenden düşük olduğu yürüyüşte polis 5 kişiyi gözaltına aldı. PEGIDA yürüyüşüyle eş zamanlı 2 bin kişi “PEGIDA’yı durdur. İslamofobiye ve Irkçılığa hayır”, “Newcastle ırkçılığa, faşizme ve islamofobiye karşı birlik içinde” yazılı pankartlarla karşıt eylem yaptı. Karşıt eyleme Newcastle United takımı taraftarları da destek verdi.

‘İslam her Alman’ın düşmanıdır’

Irkçı PEGİDA’nın Almanya’daki en büyük destekçisi ‘Almanya için Alternatif’ (AfD) Partisi Eş Başkanı Bernd Lucke, “İslam hemen hemen her Alman’ın düşmanıdır” dedi. Afd kongresinde konuşan Lucke, ayrıca Almanya’da camilere minare yapılması ve kadınların burka giymesinin yasaklanması talebinde bulundu.

STAR

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler