YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PEGİDA Almanya'da yine harekete geçti
PEGİDA Almanya'da yine harekete geçti
24 Şubat 2015 00:01
PEGIDA hareketi Dresden'de İslam ve göçmen karşıtı gösteri düzenledi.

Almanya’nın Dresden kentinde İslam ve göçmen karşıtı ''Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar’’ (PEGIDA) hareketi gösteri düzenledi.

Dresden’in sembolü Frauenkirche (Kadınlar Kilisesi) önündeki Neumarkt Meydanı’nda toplanan 4 bini aşkın gösterici, Almanya ve Saksonya bayrakları taşıdı, ‘’Halk biziz’’ sloganları attı.

Burada bir konuşma yapan aşırı sağcı Die Freiheit partisinin eski Berlin Eyalet Meclis Üyesi René Stadtkewitz, İslam'ın toleransı olmayan bir din olduğunu iddia etti.

Leipzig kentinde ise sadece yüz kadar PEGIDA'nın uzantısı LEGIDA taraftarı ancak toplanabildi. Chemnitz kentinde toplanan 400 kadar CEGIDA taraftarı da İslam karşıtı sloganlar attı.

Öte yandan PEGIDA hareketine karşı olarak Frankfurt'ta toplanan yaklaşık bin kişinin PEGIDA'ya katılanları protesto ederek, "Almanya'da aşırı sağa yer yok" şeklinde slogan attıkları bildirildi.

Almanya'da geçen yılın ekim ayında ortaya çıkan ve Aralık ayında 25 bin insanı meydanlara çekmeyi başaran PEGIDA hareketi gün geçtikçe taraftar kaybediyor.

Geçtiğimiz aylarda Alman medyasının en önemli gündem maddeleri arasına girmeyi başaran PEGIDA hareketi artık Alman medyasının gündeminden düşmeye başladı. Gazeteler ile internet sitelerinin PEGIDA haberlerine eskisi kadar yer vermemeleri dikkati çekiyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler