YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PEGIDA Almanya'da 19. gösterisini yaptı
PEGIDA Almanya'da 19. gösterisini yaptı
17 Mart 2015 00:07
Almanya’nın Dresden kentinde PEGIDA taraftarları 19. gösterisini yaptı

Almanya’nın Dresden kentinde İslam ve göçmen karşıtı ''Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar’’ (PEGIDA) hareketi taraftarları gösteri düzenledi.

Kentin Altmarkt Meydanı’nda 19'uncu gösteri için bir araya gelen protestocular, Alman bayrakları ve “Putin’e karşı yaptırımlar durdurulsun” yazılı pankartlar eşliğinde, ”Biz halkız” ve “Yalancı basın” sloganları attı.

PEGIDA’nın kurucusu Lutz Bachmann, konuşmasında, Dresden belediye başkanlığı için yarışacak adayı 6 Nisan’da düzenlenecek olan gösteride açıklayacaklarını ifade etti.

Anayasa Mahkemesi’nin üç gün önce öğretmenlerin başörtüsü takmasıyla ile ilgili verdiği kararı eleştiren Bachmann, ”Önce haçımızı alıyorlar. Şimdi yasayla başörtülü öğretmenlere onay veriyor. Böyle devam etmez. Biz ülkemizde yabancıyız’’ ifadelerini kullandı.

Bachmann, Avro karşıtı “Almanya için Alternatif” (AfD) partisini de başörtüsü ile ilgili mahkemenin kararını onayladığı için eleştirdi.

Gösteride Leipzig’de PEGIDA’yı taklit ederek kurulan LEGIDA’nın başkanı Silvio Rösler de bir konuşma yaptı. Eylem Alman milli marşının okunmasının ardından son buldu.

Dresden polisi tarafından yapılan açıklamaya göre, gösteriye 7 bin 700 kişi katıldı. Güvenliği sağlamak için de 632 polisin görev yaptığı bildirildi. Geçen hafta düzenlenen gösteriye 6 bin 500 kişinin katıldığı açıklanmıştı.

Öte yandan Postpltaz Meydanı’nda karşıt göstericiler tarafından bir konser düzenlendi.

Dresden kentinde geçen yıl 20 Ekim'de 350 kişilik PEGIDA grubu gösterilere başlamış, İslam ve göçmen karşıtı söylemleriyle desteğini artırmıştı. Grubun 12 Ocak’ta yaptığı gösteriye 25 bin kişi katılmıştı.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler