YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Peçeli Cumhurbaşkanı adayı
Peçeli Cumhurbaşkanı adayı
22 Eylül 2011 12:40
Fransa'da kamuya açık alanlarda peçe yasağı konmasına rağmen peçeli bir kadın gelecek yıl yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacak.

Fransa'da kamuya açık yerlerde peçe yasağı konmasına rağmen, peçe giymekte ısrar eden bir kadın gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıkladı.

Kenza Drider isimli kadın, Fransız basınına verdiği demeçte, ''bütün Fransız kadınların haklarını savunmak'' için adaylığını koyacağını söyledi.

Peçe yasağının temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı olduğunu savunan bir grup kadınla birlikte hareket eden Drider, yine peçe taktıkları için yargılanan iki kadının bugün duruşmasının yapılacağı Paris'in Meaux banliyösünde, adaylığını resmen ilan edeceğini açıkladı.

Nisan ayında yürürlüğe giren yasa, kamuya açık yerlerde "güvenlik gerekçesiyle" yüzü kapatan giysiyi yasaklıyor. Yasağı ihlal edenlere 150 avro para cezası veya zorunlu vatandaşlık stajı alma şartı uygulanacak.

Kadınları bu türden giysiye zorlayanlara ise bir yıl hapis veya 30 bin avroya kadar para cezası verilebilecek. Baskıya maruz kalan kadın 18 yaşından küçükse bu ceza 60 bin avroya kadar çıkabilecek.

Fransa'da yaklaşık 2 bin kadının peçe taktığı tahmin ediliyor.

Yasa, ülkede sivil toplum örgütleri ve Müslüman derneklerinin tepkisine yol açmıştı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler