YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paris'teki saldırıyı kim yaptı? IŞİD mi yaptı? 13 Kasım 2015
Paris'teki saldırıyı kim yaptı? IŞİD mi yaptı? 13 Kasım 2015
14 Kasım 2015 08:14
Paris gece yarısı büyük bir terör saldırısına uğradı. Fransa, tarihinin en büyük terör saldırısını 13 Kasım 2015'te yaşadı. Canlı bombalar ardı ardına patladı. 150'ye yakın kişi öldü. Paris'teki terör saldırısını kim yaptı?

Fransa'da dün gece meydana gelen terör saldırısını IŞİD mi yaptı? Fransa Başvakanı Hollande, saldırının IŞİD tarafından yapıldığını açıkladı.

Fransa'nın başkenti Paris'te dün gece büyük bir terör saldırısı meydana geldi. Paris'teki terör saldırısında 150'ye yakın insan yaşamını kaybetti. Tarihinin en büyük terör saldırısına maruz kalan Paris'teki bu terör saldırısını kimin gerçekleştirdiği merak ediliyor. Paris'te terör saldırısını kim yaptı?

Terör saldırısı, 6 ayrı noktalarda gerçekleştirildi. En kanlısı ise bir rock festivalinde oldu. Saldırıyı henüz hiçbir örgüt üstlenmedi fakat, IŞİD'ın saldırıyı gerçekleştirdiği yönünde iddialar ortaya atıldı. IŞİD yanlılarının saldırıların ardından sosyal medyada kutlama mesajları attıkları görüldü.

Başlatılan soruşturmalara yakın bir kaynak, AFP'ye yaptığı açıklamada, sekiz militanın öldüğünü söyledi. 

Saldırganlardan dördünün konser salonunda öldüğünü belirten kaynak, üçünün üzerlerindeki patlayıcıları infilak ettirdiğini, diğerinin de polis tarafından vurulduğunu belirtti.

Kaynak, üç saldırganın Stade de France yakınlarında öldüğünü, bir militanın ise Paris'in doğusunda sokakta öldürüldüğünü ifade etti.

IŞİD ŞÜPHESİ

Saldırıları henüz üstlenen olmadı ancak Twitter'daki IŞİD destekçileri, kutlama mesajları paylaşarak, eylemlerin terör örgütü tarafından yapıldığını öne sürdü.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Irak ve Suriye'deki IŞİD hedeflerine yönelik bombardımanına bir süredir Fransız savaş uçakları da katılıyor.

PARİS'TEKİ SALDIRIYI KİM YAPTI?

Fransa'nın başkenti Paris'teki saldırıları IŞİD terör örgütü üstlendi. IŞİD'e yakın sitelerden yapılan açıklamada saldırıların 'Avrupa'nın 11 Eylül'ü' olduğu ifade edildi. Paris'te konser salonundaki sladırgan daha fazla rehine öldürmeden polis operasyonuyla yakalandı. Saldırgan tutuklandığı an ben bir "İŞİD üyesiyim" diye bağırdığı açıklandı.

Daha önce dünyanın çeşitli bölgelerinde yaptığı saldırıları üstlenen terör örgütü IŞİD’den henüz bir açıklama gelmezken, terör örgütüne yakın sosyal medya hesapları ve internet sayfaları saldırıdan memnun görünüyor. Paylaştıkları video ve fotoğraflarla saldırıdan memnuniyetini dile getiren hesaplar, saldırıyı Fransa’nın Cezayir’i işgali olarak göstermeye çalışsa da gerçek farklı. Sözde geçmişte yaşanan acılar üzerinden terör saldırısını aklamaya çalışan IŞİD taraftarları, bu şekilde olaya meşruiyet kazandırmak için uğraşıyor. Saldırıyla ilgili akıllara gelen ilk örgüt olan IŞİD, koalisyon uçaklarının yaptığı saldırılarda büyük zarar görmüştü. Fransa’nın büyük destek verdiği saldırılarda onlarca militanını kaybeden IŞİD’in intikam peşinde olabileceği zannediliyor.

Saldırıyı kimin yaptığı konusunda ikinci bir seçenek...

Fransa saldırılarında akıllara gelen bir başka isim ise Suriye rejimi. Esad’sız bir Suriye planından geri adım atmayan Fransa, muhaliflere desteğini sürdürüyordu. En son 29 Eylül’de bir kez daha "Esad çözümün bir parçası olamaz" diyen Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Katar ve Türkiye ile birlikte ilk günkü çizgisini koruyan 3 ülkeden biriydi.

Öte yandan 2013 yılında Reyhanlı’da yaşanan ve 52 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda Esad rejimi yanlısı Suriye gizli servisi El Muhaberat bağlantısı tespit edilmişti. Türkiye’ye bir gözdağı vermek isteyen Suriye gizli servisinin benzer bir adımı Fransa karşısında da atabileceği veya IŞİD gibi taşeron bir örgüt üzerinden yaptırabileceği tahmin ediliyor.

Hollande: IŞİD dedi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Paris'te düzenlenen ve 127 kişinin ölümüne 80'i ağır, yaklaşık 180 kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırılarının IŞİD tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

Yas ilan edildi

Cumhurbaşkanı François Hollande Paris'te meydana gelen saldırılar sonrası Fransa'da 3 günlük ulusal yas ilan etti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler