YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paris'te eylemcilere büyük şok
Paris'te eylemcilere büyük şok
29 Temmuz 2014 20:00
Paris'te Gazze için düzenlenen gösterilere yapılan polis müdahalesi tüm dünyanın gündemine oturmuşken, izinsiz gösteriyi düzenleyen dernek başkanı mahkemeye çağrıldı.

Fransa’nın başkenti Paris'te, valiliğinin "yasak" kararına rağmen İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için 19 Temmuz’da gösteri düzenleyen Filistin yanlısı örgütün başkanı Alain Pojolat, mahkemeye sevk edildi.

Pojolat’ın avukatı, müvekkilinin izinsiz gösteri ile ilgili olarak ifade vermek üzere 22 Ekim’de Paris mahkemesine davet edildiğini açıkladı.

Paris’in Barbes Meydanındaki izinsiz gösteride çıkan olaylarda 17 polis yaralanırken, 41 kişi sorgulanmıştı. Paris Valiliği, tepkiler üzerine 23 Temmuz’da Paris’teki gösteriye izin vermişti. Valilik son olarak, 26 Temmuz’da başkentteki gösteriyi de yasaklama yoluna gitmiş, ancak Filistin yanlısı göstericiler, bu yasak kararını da delerek, İsrail’i yine protesto etmişti. Son gösteride de polis ve göstericiler arasında arbede çıkmıştı.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Paris'te Filistin yanlısı gösteri düzenleyenlerin, valiliğin yasak kararına uymadıkları için yargılanabilecekleri uyarısında bulunmuştu.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler